První říjnové pondělí si tradičně připomínáme jako Světový den lidských sídel, jehož smyslem je zlepšování podmínek pro naše žití. Vše kolem nás ovlivňuje to, jak jsme v životě spokojení –⁠ může to být dostatek zeleně, ale stejně tak i množství světla v domě, vyvětraný vzduch v ložnici nebo jistota stálého bydlení.

Vlastní bydlení = šťastnější život?
Především prostředí, v jakém žijeme, nás ovlivňuje nejvíce – a to jak pozitivně, tak negativně. I samotné vědomí, že bydlíme ve vlastním může působit na naši mysl a prožívání. Z výzkumu veřejného mínění agentury Ipsos vyplynulo, že více jak polovina Čechů je s bydlením spokojená, přičemž jsou to převážně vlastníci nemovitosti – 68 % v případě majitelů rodinných domů, 66 % u vlastníků bytů. „Svou roli v tom hraje bezpochyby jistota zázemí. Částka nájemného i splátky hypotéky se v současnosti ve většině případů pohybuje v podobné cenové hladině, a proto se z dlouhodobého hlediska určitě vyplatí investovat do vlastního. Nemovitost bude mít vždy svou hodnotu a nikdy vás jako investice nezklame – i když bude zatížena hypotékou, můžete ji pronajmout či případně prodat,” vysvětluje Martin Protiva za společnosti Ekonomické stavby.

Jak z průzkumu dále vyplynulo – dobré bydlení souvisí do jisté míry i s životním štěstím. Lidé, kteří jsou spokojeni se svým bydlením, mají téměř dvojnásobně lepší vztahy se svými partnery/rodinou a méně pociťují stres, což si bezpochyby uvědomila řada lidí v době karantény. I ti, co nebydlí ve vysněném domě nebo bytě, mají ale celou řadu možností, jak učinit z příbytku pohodlnější a příjemnější místo pro život.

Světlo v hlavní roli
Pocit štěstí ovlivňují i faktory, na které bychom mohli v první chvíli zapomenout, jako je například světlo u nás doma – ať již jde o dostatek přirozeného světla, nebo o zdroje umělého osvětlení. Světelná hygiena je důležitou součástí našich každodenních životů, a není dobré ji podceňovat. Světlo, se kterým se ráno budíme může ovlivnit náladu na celý dlouhý den, stejně tak i míru stresu, který prožíváme. Teplé světlo organismus uklidňuje, navozuje mu totiž pocit bezpečí a relaxace. Vhodné je proto do ložnic, dětských a obývacích pokojů. Naopak modré světlo nás vybízí k aktivitě, stimuluje mozek a zvyšuje jeho pracovní tempo. O barvě světla rozhoduje počet kelvinů, neboli teplota chromatičnosti – čím vyšší počet, tím chladnější odstín. Všechny údaje musí být uvedeny na krabičce od světelného zdroje.

K zajištění dostatku přirozeného světla je kromě velikosti oken klíčová především jejich orientace vůči světovým stranám. „Místnosti, kde trávíte nejvíce času je vhodné směřovat na jih, koupelny a ložnice pak na sever, případně východ, kde vám mohou sluneční paprsky zpříjemnit vstávání,” popisuje Martin Protiva a dále dodává, „správná orientace domu vám navíc může ušetřit nemalé úspory za vytápění či chlazení, neboť zmíněné jižní strany lze snadno přirozeně zaclonit přesahem střechy či pomocí konstrukce. V zimě, kdy je slunce naopak nízko, mu nijak nebrání interiér prohřát a maximálně prosvětlit”.

Teplotní komfort
Klíčovým faktorem pro nastolení domácí pohody je rovněž správné nastavení teploty. Jak již bylo nastíněno – podobně jako v případě zajištění dostatku přirozeného světla platí, že správná orientace bytu/domu pomůže teplotu v jednotlivých místnostech přirozeně ovlivňovat. Ideálně by se v obytných místnostech měla teplota pohybovat mezi 19–22 stupni Celsia, v koupelnách je při koupání žádoucí vyšší, naopak pro kvalitní spánek se doporučuje teplota mezi 16–18 stupni. Vždy ale záleží i na vlhkosti interiéru, která vnímání teploty ovlivňuje. „Češi jsou zvyklí své domy zbytečně přehřívat, obecně je vhodnější držet teploty níže. Vyšší teplota s sebou navíc logicky nese vyšší náklady na energie – ohřátí interiéru o 1 °C zvýší spotřebu energie zhruba o 6 %,“ popisuje Protiva. Vedle zatěžování peněženek má navíc přetápění interiéru negativní dopady na naše zdraví. Nejde jen o snížení kvality spánku či soustředění, často přispívá například k onemocněním dýchacích cest, bolestem hlavy či pálení očí.

Tajemství čerstvého vzduchu
V neposlední řadě je zdravá domácnost tvořena i čistotou vzduchu v místnosti, i ten totiž ovlivňuje koncentraci a náladu. Základem pro odpovídající kvalitu prostředí i v době šířících se chřipek či koronavirové nákazy, je dostatečné větrání. Čerstvý vzduch odnáší zanechané částice z místnosti a napomáhá tak ke snížení rizika onemocnění, tvorby plísní a hromadění vlhkosti. Každý z nás jen svým dýcháním vyloučí až 3 litry vody za den, proto je důležité nechat okna denně nejméně 5 minut dokořán, a ne se spokojit s vyklopením jeho horní části, tzv. ventilačky. Doba větrání však závisí i na ročním období – v létě můžeme ventilaci protáhnout až na půl hodiny, v zimě stačí 10 minut. Vhodnou alternativou, která se postará o automatické větrání, je rekuperace. V současné době se zároveň zvyšuje trend čističek vzduchu, které mají zlepšit jeho kvalitu a zbavit ho prachových částeček, toxických látek nebo alergenů. K podobným účelům nicméně mohou velmi dobře posloužit také květiny, jejichž správný mix může dle některých odhadů pohltit až 90 % toxických látek ve vzduchu. Navíc zajistí regulaci vlhkosti, zkrášlí prostor a dokáží díky uklidňující zelené barvě zlepšit vaši náladu.

Autor: Jan Skalník