Použití platební karty v zahraniční vždy vyžaduje i jistou obezřetnost. Po návratu z dovolené v zahraničí řadu občanů při kontrole účtu může čekat nepříjemné překvapení. Zjistí, že se jim nákupy prodražily až o tisíce korun. Na vině je při placení kartou zvolená platební varianta DCC!

Co je platební varianta DCC

V zahraničí se můžete setkat se službou Dynamic Currency Conversion označovanou jako DCC. Služba je poskytována přímo obchodníkem, bankou obchodníka nebo provozovatelem bankomatu. DCC Vám může být nabídnuto v případě, že platíte kartou útratu v jiné měně, než v jaké je veden Váš platební účet. To samé platí, budete-li si v zahraničí vybírat hotovost z bankomatu.


Čtěte také

Cestující mohou za ztracené zavazadlo získat odškodné až 35 000 Kč
Rady pro letní cesty po Evropě


Prakticky vypadá služba DCC následovně. Obchodník (případně bankomat) se Vás zeptá, zda si přeje platit v zahraniční měně, nebo v českých korunách. Mnozí z nás by v takovém případě zvolili českou korunu. Jsme na ni přece z domova zvyklí. Překvapivě to však většinou není dobrá volba.

Jde o systém navýšeného kurzu při směnách různých měn, ze kterých dostávají obchodníci, banky a směnárny nemalou provizi. Proto na takto nastavenou nevýhodnou variantu výměny zákazníka předem velice často neupozorní. Tento rozdíl může představovvat v některých případech až 15% v neprospěch zákazníka oproti běžné platební operaci.

S platební DCC metodou se setkáte nejen u bankomatů, ale zejména mezi obchodníky a provozovateli ubytovacích zařízení v oblíbených turistických destinacích ve Španělsku, Chorvatsku, na Slovensku, v Řecku, Itálii, Ukrajině a v Polsku.

DCC

Uvidíte-li na platebním terminálu či v bankomatu podobnou nabídku, bude zpravidla výhodnější s díky odmítnout a pokračovat bez směny (platit v místní měně). Foto: MF ČR

Při běžné variantě probíhají platby tak, že směněná částka je připsána na účet protistrany s časovou prodlevou podle směnného kurzu platného v den výplaty. Většinou se jedná o prodlevu dvou až tří dnů. Kurzový pohyb v tomto časovém rozpětí bývá nepatrný.

Problém však je, že na platebních terminálech obchodů, nebo hotelových recepcí je již většinou varianta DCC předem nastavena. Při zadání PINu zákazníkem je platba potvrzena i přesto, že na tuto variantu zvolil nechtěně proto, že na ni nebyl upozorněn.


Čtěte také

Jak před zloději ochránit nemovitost při odjezdu na dovolenou
Nepodceňujte rizika nebezpečných tropických nemocí na dovolené


Při platbách přes platební terminály, nejste-li si jisti, že Vám obchodník, zaměstnanci ubytovacích zařízení, nebo směnáren nabízí výhodnější kurz, vždy žádejte o nastavení obyčejné platební variaty. Pokud se setkáte s nesouhlasem, platbu přes terminál odmítněte.

Zdroj: Ministerstvo financí ČR a redakce