V letních měsících vyráží řada občanů na zahraniční dovolenou. Místo hotovosti využívají lidé stále častěji platební kartu, což je pro ně pohodlnější a bezpečnější než převážet velkou částku v hotovosti. Použití platební karty v zahraniční však vyžaduje i jistou obezřetnost. Po návratu domů a kontrole Vašeho účtu Vás může čekat nepříjemné překvapení. Zjistíte, že se Vám nákupy prodražily až o tisíce korun. Na vině je platební varianta DCC.

V zahraničí se můžete setkat se službou Dynamic Currency Conversion označovanou jako DCC. Služba je poskytována přímo obchodníkem, bankou obchodníka nebo provozovatelem bankomatu. DCC Vám může být nabídnuto v případě, že platíte kartou útratu v jiné měně, než v jaké je veden Váš platební účet. To samé platí, budete-li si v zahraničí vybírat hotovost z bankomatu.

Prakticky vypadá služba DCC následovně. Obchodník (případně bankomat) se Vás zeptá, zda si přeje platit v zahraniční měně, nebo v českých korunách. Mnozí z nás by v takovém případě zvolili českou korunu. Jsme na ni přece z domova zvyklí. Překvapivě to však většinou není dobrá volba.

Jde o systém navýšeného kurzu při směnách různých měn, ze kterých dostávají obchodníci, banky a směnárny nemalou provizi. Proto na takto nastavenou nevýhodnou variantu výměny zákazníka předem velice často neupozorní. Tento rozdíl může představovvat v některých případech až 15% v neprospěch zákazníka oproti běžné platební operaci.

S platební DCC metodou se setkáte nejen u bankomatů, ale zejména mezi obchodníky a provozovateli ubytovacích zařízení v oblíbených turistických destinacích ve Španělsku, Chorvatsku, na Slovensku, v Řecku, Itálii, Ukrajině a v Polsku.  • Uvidíte-li na platebním terminálu či v bankomatu podobnou nabídku, bude zpravidla výhodnější
    s díky odmítnout a pokračovat bez směny (platit v místní měně). Foto: MF ČR

Při běžné variantě probíhají platby tak, že směněná částka je připsána na účet protistrany s časovou prodlevou podle směnného kurzu platného v den výplaty. Většinou se jedná o prodlevu dvou až tří dnů. Kurzový pohyb v tomto časovém rozpětí bývá nepatrný.

Problém však je, že na platebních terminálech obchodů, nebo hotelových recepcí je již většinou varianta DCC předem nastavena. Při zadání PINu zákazníkem je platba potvrzena i přesto, že na tuto variantu zvolil nechtěně proto, že na ni nebyl upozorněn. Při platbách přes platební terminály, nejste-li si jisti, že Vám obchodník, zaměstnanci ubytovacích zařízení, nebo směnáren nabízí výhodnější kurz, vždy žádejte o nastavení obyčejné platební variaty. Pokud se setkáte s nesouhlasem, platbu přes terminál odmítněte.

Zdroj: Ministerstvo financí ČR a redakce

Čtěte také

⚫ Jak ochránit dům a byt při odjezdu na dovolenou před vloupáním

⚫ Za zrušený i zpožděný let či poškozené zavazadlo náleží odškodnění

⚫ Rady pro letní cesty po Evropě

⚫ Cestující mohou za ztracené zavazadlo získat odškodné až 35 000 Kč