Seniorský cestovník. Rozhledna Doubravka se nachází v Praze, v Městské části Prahy 14, proto cesta tam není vůbec složitá. Stačí nasednout na Masarykově nádraží na spoj směr Kolín, který jezdí dvakrát za hodinu a vystoupit na nádraží v Kyjích. Cesta trvá přibližně 15 minut a majitelé pražské karty Lítačka mají cestu zdarma.

■ Atypická rozhledna stojí na třech pylonech z akátových větví a uprostřed je zavěšeno točité schodiště


■ šipka za mostem mezi domy ( viz výřez v levém rohu) nasměruje k rozhledně

V Kyjích na nádraží podejdeme podchodem směrem ke kulturnímu domu a dáme se ulicí Šimanovskou až ke kostelu sv. Bartoloměje. Přejdeme přes hlavní ulici naproti do ulice Hodějovské, kterou pokračujeme dále až k mostku přes potok Rokytku. Zde už narazíme na šipky směřující k Doubravce. Šipka nasměruje vpravo mezi domky a pak mezi stromy cestou do kopce. Ta je zprvu asfaltová a pak šotolinová a po několika minutách chůze nás zavede až k rozhledně.

■ zajímavosti o rozhledně a okolí přibližují informační tabule

Atypická třiadvacet metrů vysoká rozhledna byla zprovozněna v roce 2018. Stojí na třech pylonech z akátových větví a uprostřed je zavěšeno točité schodiště. Z 19. metrového ochozu uvidíme jako na dlani Kyje, Černý Most, Malešickou spalovnu, Žižkovský TV vysílač i výškové budovy na Pankráci.

■ z rozhledny je dobrý výhled do dalekého okolí

Autorem projektu je prof. ing. architekt Martin Rajniš se svým ateliérem Huť architektury, která návrh realizovala. V okolí rozhledny jsou na panelech umístěny veškeré informace ohledně návrhu i stavby tohoto neobvyklého díla. Jsou zde umístěny i lavičky, takže je možné posedět při občerstvení a kochat se pohledem na nádherný výtvor. Ne každý má právě odvahu vyšplhat až na vrchol rozhledny, ale právě i pohled zdola na nezvyklý trojboký jehlan potěší turisty a kolemjdoucí.

Architekt Martin Rajniš je též autorem a spoluautorem dalších návrhů staveb. Např. v roce 2017 dřevěné rozhledny ve tvaru kaktusu – Ester v Jeruzalémě, v roce 2007 České poštovny na Sněžce, rozhledny Báry u Chrudimi z roku 2009, majáku a muzea Járy Cimrmana v roce 2013, nebo vzducholodě Gulliver na budově pražské galerie moderního umění DOX z roku 2016. V dřívějších letech (1975) se
též účastnil návrhu pražského obchodního domu Máj, nebo obchodního centra Nový Smíchov (2001).

 
 
 
Jana Kunová   

.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.
Klikněte pro sdílení na vhodnou ikonku níže