Ilustrační foto: Ari Lieberman, www.seniorclub.cz

Lidský mozek má chůzi a všechny druhy pohybu rád. Pokud chceme, aby mozek dobře a dlouho fungoval, je nezbytné zaměřit se nejen na jeho mentální stimulaci, ale i pravidelnou, vhodně zvolenou pohybovou aktivitu. Na tento fakt již několikátým rokem upozorňuje organizace Právě teď! o.p.s., která pořádá v rámci Národního týdne trénování paměti pravidelný Nordic Walking pochod, který je pro účastníky zároveň i neformálním zahájením nové společné chodecké, tedy Nordic walkingové sezony.

Paní Helena (viz foto, 72 let) před několika lety téměř nechodila, pak přidala k návštěvám University třetího věku (U3V) a studiu španělštiny i docházku na lekce Nordic walking, kterou pořádá organizace Právě teď! o.p.s. Dnes je již jednou z lektorek, které pro organizaci lekce chůze s hůlkami vedou a jsou díky svému příběhu pro ostatní seniory inspirací.

Paní Eva (76 let) je neuvěřitelně aktivní, studuje jazyky, trénuje paměť, věnuje se novým technologiím, plave a chodí a chodí a chodí. Počty nachozených kilometrů uvádí okolí v úžas a navozují výčitky. Oblibě se těší její blog , kde píše o svých často neuvěřitelných zážitcích, které se jí dějí i díky výletům s „kouzelnými“ Nordic walkingovými hůlkami.

V rámci celosvětové akce „Týden uvědomění si mozku“ (Brain Awareness Week), který od roku 1996 pořádá organizace Dana Alliance for the Brain se pořádá v České republice Národní týden trénování paměti. V březnovém týdnu (11. – 17. 3. 2019) se veřejnost každoročně dozvídá o výsledcích výzkumu mozku srozumitelnou formou prostřednictvím stovek akci. Ty jsou pořádány vědeckými institucemi, které se výzkumu mozku věnují, případně institucemi, které výsledky výzkumu aplikují v praxi ( V ČR např Akademie věd, nebo Česká společnost pro trénování paměti a mozkový jogging).

Právě teď! o.p.s. je organizace, která se věnuje tzv. „aktivním seniorům“, kteří zdánlivě nic nepotřebují. To „zdánlivé nic“ je ale velmi důležité vzhledem ke skutečnosti, že naše populace stárne, dožívá se stále vyššího věku, ale dosti často v něm nemá naplnění, smysl či cíl. Tato organizace již několik let pořádá pro pražské seniory cyklus nazvaný „Trénuj hlavu, trénuj tělo“ (aby zdraví vydrželo). “Pro seniory je důležité, aby byli schopni zůstat co nejdéle soběstační a důstojní v domácím prostředí. To se jim může podařit, pokud si uvědomí, že rozhodnutí, zda a co chtějí pro svojí kondici dělat, záleží pouze na nich. Nestačí, ale jen buď pouze cvičit, nebo jen např. luštit sudoku. Pro co nejdelší udržení mentální a fyzické kondice je třeba trénovat jak hlavu, tak tělo, ideální je pokud se obě aktivity kombinují. To jsme si nedávno ověřili v mezinárodním projektu Memtrain“ říká ředitelka organizace Bc. Iveta Luxová.

Její kolegyně Ing. Hana Čepová dodává: „V rámci Národního týden trénování paměti tak pořádáme nejen bezplatné ukázky trénování paměti, ale i Nordic walkingový pochod, během kterého budou mít účastníci možnost potrénovat jak tělo, tak i mozek“.

Právě teď! o.p.s. pořádá v rámci Národního týdne trénování paměti pro seniorskou veřejnost bezplatný Nordic Walking pochod na podporu NTTP v Krčském lese, v pátek 15.3. od 14 hod. (sraz na parkovišti Restaurace U Labuťě pod Krčskou nemocnicí). Součástí bude i výuka správné techniky chůze s hůlkami a zábavné cvičení na propojení mozkových hemisfér Více zde

Začátku pochodu se kromě výše zmíněných dam zúčastní i patron organizace Rey Koranteng, moderátor TV Nova. „Stáří je jen další etapa života a moc se mi líbí, když lidé v seniorském věku dokáží být aktivní,“ řekl moderátor a dodává „příkladem mi je moje tchýně – hyperaktivní člověk, bydlí na horách a chodí na pravidelné, dlouhé procházky a stíhá u toho ještě mnoho dalších aktivit.“
Činnost organizace ho skutečně zaujala a rozhodl se její aktivity podporovat. „Na západ od nás umí společnost aktivně stárnout a řekl bych, že i u nás se od revoluce v tomto směru udělal kus práce. Je lepší, když si starší lidé jen nenaříkají, ale dělají to, z čeho mají radost,“ myslí si Rey. „Když jsou ti lidé spokojení, jsou na tom lépe i po zdravotní stránce,“ dodává.