Zbavte život zbytečností. Jak píše autor Aston Sanderson v úvodu, základní poselství knihy je:” Vlastníte příliš mnoho věcí. A rozhodně kvůli tomu nejste šťastnější”. Už názvy jednotlivých kapitol nám dávají tušit, čím se kniha zabývá a co nás chce naučit: Proč zbytečně hromadíme krámy? Jak ušetřit čas a peníze? Jak chtít něco, co už máte? Zbavte zbytečností svůj domov.

Útlá knížka nás učí, jak na to. Autor zde popisuje, jak začala jeho cesta k minimalismu, když cestou na dovolenou ztratil zavazadlo a najednou se cítil nesmírně svobodný.
Kniha člověka i nutí se zamyslet nad svými životními hodnotami, že nejde jen o věci samotné, ale především o vás a vaše emoce.

Úplně největším překvapením pro autora bylo, že díky minimalismu získal mnoho času navíc, zbavil zbytečností i svůj digitální život. Nekontroluje stále e-maily, nebrouzdá zbytečně po internetu a cítí se mnohem lépe. Nechce nutit ke změně lidi, kteří ji nechtějí, ale chce pomoci těm, kteří po změně touží a nemají dost odvahy a schopnosti ji uskutečnit. Autor říká: „Ušetřím za rok opravdu hodně peněz tím, že nekupuji žádné dárky k narozeninám, svátkům, výročím či oslavám, a na oplátku mě lidé nezahrnují spoustou věcí, které nepotřebuji a nechci. Samozřejmě je potřeba to všem předem vysvětlit. Vždycky to zařídím tak, aby lidé věděli, že s nimi chci trávit čas, ne jim dávat dárky.“

Nejvíc toužíme právě po tom, co nemáme. Velký vliv má na nás též reklama a média. Hodně lidí ve světě má méně věcí než průměrný Evropan. Přesto nejsou nešťastnější. Proč hromadíme věci? Buď se chceme zbavit pocitu nedostatečnosti, nebo toužíme po pocitu naplněnosti. A o všechny ty věci se pak musíme starat, tím přicházíme o čas trávený lepším způsobem.

Chcete vědět jak na to? Přečtěte si tuto užitečnou knihu, která mě oslovila a kterou vřele doporučuji.

O autorovi: Aston Sanderson je americký autor, jehož cílem je pomáhat lidem vést lepší život. Píše krátké, zábavné knihy, které se setkaly se zájmem po celém světě.

Vydalo nakladatelství Portál a knihu můžete zakoupit zde

Jana Kunová