Zrak je důležitý orgán našeho těla a je citlivý na osvětlení. Společnost Signify zveřejnila celosvětový průzkum zaměřený na postoj lidí k osvětlení. Z průzkumu vyplývá, že přestože se mnoho lidí obává ztráty zraku (58 %), jen velmi málo z nich podnikne kroky k jeho aktivnímu udržování.
Celkově 86 % dotázaných by se raději vzdalo sluchu před zrakem, ale pouze třetina (33 %) se aktivně stará o své oči nebo chodí na pravidelné prohlídky. Navíc kvalita osvětlení může mít na pohodlí očí značný vliv. Nicméně pouze třetina dotázaných (32 %) tuto skutečnost bere v úvahu při koupi žárovek.
Problémy očí způsobené špatným umělým osvětlením se zhoršují s jeho dlouhodobým používáním. Celosvětově více než polovina (58 %) lidí tráví více než osm hodin denně pod umělým světlem.
Nejméně Němci, 51 % z nich dokonce méně než osm hodin denně. Naopak každý desátý člověk (12 %) v České republice tráví pod umělým osvětlením více než 16 hodin denně – celosvětový průměr je přitom pouze 7 % lidí.
Čtěte také
● Používání mobilů, počítačů a tabletů neprospívá zdraví zraku
K nejškodlivějšímu osvětlení pro Váš zrak patří dlouhá zírání do monitorů.
Nekonečné hodiny strávené zíráním do monitorů počítače, displeje mobilů a ještě obrazovek televizorů, které vyzařují modré světlo, oči velice unavuje a může je vážně poškodit. Primářka oční kliniky DuoVize Praha MUDr. Lucie Valešová varuje, že také způsobuje nespavost.
Podle primářky Valešové lze negativní vliv modrého světla na oči zmírnit či zcela zneškodnit například ztlumením jasu displeje. Dalším řešením jsou spotřebiče vybavené filtry modrého světla. Na trhu se nabízejí i speciální brýle pohlcující modré záření.
„Pokud pracujete s počítačem, zaveďte pravidlo 20/20/20: po každých 20 minutách práce s počítačem se nejméně na 20 vteřin zadívejte na bod vzdálený minimálně 20 stop, což odpovídá zhruba šesti metrům. Ulevíte zaostřovacím svalům, procvičíte oči a zabráníte jejich vysychání, tedy nedostatečnému zvlhčení spojivky a rohovky,“ radí MUDr. Lucie Valešová.