Lék na covid 19 Fabiflu získal povolení od Ministerstva zdravotnictví ČR (MZ) k dovozu a distribuci v režimu specifického léčebného programu. Jedná se o lék obsahující léčivou látku favipiravir, který je možné používat při léčbě pacientů s mírným či středně těžkým průběhem onemocnění Covid-19 (SARS-CoV-2). Dovozcem a distributorem je nadnárodní farmaceutická společnost Glenmark Pharmaceuticals Distribution s.r.o.

Účinná látka favipiravir byla vyvinuta v Japonsku a společnost Glenmark začala vyrábět svůj favipiravir v létě loňského roku v Indii. Tento lék společnost Glenmark distribuuje aktuálně v dalších zemích, např. na Slovensku nebo v Norsku.

Lék mírní průběh nemoci

Favipiravir patří do skupiny antivirotik, které zastavují replikační cyklus viru. Tím zabraňuje v jeho dalším šíření a v důsledku se tak sníží u pacientů riziko propuknutí těžkého průběhu nemoci a následné potřebě hospitalizace.


Čtěte také

Janské Lázně nabízejí postcovidovou léčbu po COVID-19


„V tuto chvíli zahajujeme přípravu distribuce do zdravotnických zařízení, kde na Fabiflu už delší dobu čekají. Řešíme také další dovoz léku. Zároveň žádáme o schválení úhrady, aby byl lék pro pacienty hrazen. Doufáme, že Fabiflu by mohl mít pozitivní vliv na snížení počtů hospitalizovaných a pacientů, kteří se potýkají s těžkým průběhem nemoci Covid-19.“ Sdělil Mgr. Pavel Zachrla, generální ředitel společnosti Glenmark.

V České republice může být použit nejen v nemocnicích, ale díky souhlasu Ministerstva zdravotnictví ČR a stanovisku Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) a MZ i v ambulantní péči, tzn. i u praktických lékařů.

Autor: Petr Vurbs