Sezóna viróz a hlavně mutací covidu-19 delta, a nyní omicron, vrcholí, proto bychom neměli zapomínat na prevenci a mít vždy po ruce něco, co nám posílí imunitu a ulehčí od právě probíhajícího onemocnění. Ne vždy totiž máme možnost vyběhnout do lékárny, obzvláště, pokud skončíme v karanténě. Štěstí přeje připraveným, proto přinášíme několik tipů, bez kterých se neobejde žádná domácí lékárnička.

Zdravotnické pomůcky

Standardní pomůckou je bezpochyby teploměr, ať už digitální nebo klasický skleněný s galiem, což je netoxická a ekologická alternativa rtuti. Chybět by však neměly ani jednorázové rukavice, bezoplachová dezinfekce a sada respirátorů zejména, pokud žijeme v početnější rodině a nechceme se vzájemně nakazit. Dětem můžeme nošení respirátorů zpříjemnit vtipnými, vlastnoručně vyrobenými obrázky nebo nášivkami.

Užitečné je mít po ruce i několik samotestů pro případ, že na sobě pozorujeme příznaky virového onemocnění. V případě včasného zachycení nemoci je totiž možné předejít jejímu těžkému průběhu. Další užitečnou pomůckou je oxymetr. Drobný přístroj, který pomáhá astmatikům a lidem s nemocným srdcem měřit hladinu kyslíku v krvi. Covid-19 je často provázen dýchacími obtížemi a s pomocí oxymetru snadno pomoci zjistíme, zda je naše hladina kyslíku v krvi v normě, nebo se blíží stavu ohrožení. Nejlevnější oxymetr lze pořídit už za částku okolo 100 Kč.Vitamíny a léčivé přípravky

V rámci prevence nebo lehčího nachlazení se doporučuje užívat vitamín D, selen a zinek. Zatímco vitamín D působí protizánětlivě a protivirově, selen má pozitivní vliv na funkci řady enzymů, a tím zvyšuje obranyschopnost organismu. Zinek je nezbytný pro funkci imunitních buněk, a také snižuje výskyt infekcí v těle. Bohužel, ani jeden z uvedených vitamínů a minerálů neumí naše tělo samo produkovat, proto je musíme přijímat z potravy nebo doplňků stravy.

To platí také v případě cistu krétského, rostliny bohaté na polyfenoly. Jedná se o chemické sloučeniny, které po navázání na virovou bílkovinu mechanicky brání jejímu proniknutí do zdravé buňky. V současnosti jediným přípravkem na českém trhu, který obsahuje extrakt z cistu krétského a zároveň disponuje klinickou studií potvrzující jeho účinnost proti chřipce a covid-19, je ústní a nosní sprej Virostop. Po nastříkání vytvoří na sliznicích ochrannou bariéru, přes kterou se viry nedostanou dále do organismu. „Díky přírodnímu složení, nulové


Odborníci nabízejí brožuru cviků po proděláném covidu-19


kontraindikaci a možnosti podávat jej už od tří let věku, je Virostop dostupný široké veřejnosti. Pro podzimní a zimní období, kdy pandemie covid-19 opět nabírá na síle, může být spolu s očkováním a dodržováním protipandemických opatření ideálním řešením, jak snížit počet nových infekcí,“ říká MUDr. Emilie Niedobová, primářka Oblastní nemocnice Kolín. Pro případ horečky by v domácí lékárničce neměly chybět ani léky s obsahem paracetamolu, který působí proti zvýšené tělesné teplotě. A stejně jako v případě respirátorů, ani zde nezapomínáme na děti. Na běžný kašel a nachlazení je ideální lahodný jitrocelový sirup, který posiluje horní cesty dýchací a usnadňuje odkašlávání.

Autorka: Bc. Erika Daňková

.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.
Klikněte pro sdílení na vhodnou ikonku níže