Jaké turistické novinky se chystají ve středních Čechách pro rok 2022? Nebude jich málo. Pokud vše půjde podle představ a plánů, v letošním roce se otevře několik nových expozic, oficiální stellplatz pro campery, dálková značená turistická trasa napříč Českou republikou a dokončena bude rekonstrukce královského hradu Karlštejn. Na své si přijdou vyznavači zábavy ve jménu sci-fi a virtuální reality a voroplavba se dočká zápisu na seznam UNESCO.

Rekonstrukce hradu Karlštejn

Jednou z očekávaných velkých událostí letošního roku je dokončení velkorysé rozsáhlé rekonstrukce hradu Karlštejn. Vzniká návštěvnické centrum s moderními pokladnami, nové sociální zařízení, víceúčelový sportovní sál i prostory pro prezentování vývoje hradu a okolního vinařství.

Nová parkovací místa pro campery v Tetíně

V Tetíně bude do provozu uvedeno osm nových oficiálních parkovacích míst pro campery. Vzniklý stellplatz se nachází na okraji obce u fotbalového hřiště a je vybaven nezbytnou infrastrukturou tak, aby na něm bylo možné stát přes noc, provádět základní údržbu, doplnit čistou pitnou vodu, dobít baterie a vyhodit odpad včetně chemické toalety.Nový Dům přírody Českého krasu

U vstupu do Koněpruských jeskyní se návštěvníkům otevře nový Dům přírody Českého krasu. Splní funkci vstupního prostoru a zároveň svým zázemím uspokojí veškeré potřeby návštěvníků. K vidění nabídne poučnou a zábavnou expozici o přírodě Českého krasu, chybět nebudou různé mechanické aktivity, pokusy, tematická zákoutí či prolézačka s umělou jeskyní.

Řada akcí u příležitosti 50 výročí CHKO Český kras

Chráněná krajinná oblast Český kras letos slaví 50 let od vyhlášení. V průběhu celého roku se chystá řada akcí, setkání a tematických exkurzí. Ve druhé polovině letošního roku se otevře nejenom nový Dům přírody, ale také nová naučná stezka kolem lomů Velká Amerika a Trestanecký lom.

Otevře se největší a nejmodernější sci-fi a VR park v ČR

Vyznavači zábavy ve stylu sci-fi a virtuální reality si na své přijdou v nově otevřeném Kvantariu v Benešově – největším a nejmodernějším sci-fi a VR parku u nás. Poskytne možnost vydat se na cestu v čase, do vesmíru či pod mořskou hladinu, na expedici do safari, do ulic světových metropolí anebo na let horkovzdušným balónem nad divokou přírodou.

Otevření unikátní archeologické expozice v Roztokách u Prahy

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy otevře novou unikátní multimediální archeologickou expozici nazvanou Archevita – stopami věků. Ta návštěvníkům umožní zažít dějiny všemi smysly, potkat pratura, ocitnout se v době kamenné, vyzkoušet si stavbu tehdejšího domu a mnoho dalšího.

Voroplavba na seznam UNESCO

I když voroplavba jakožto doprava dřeva plavením po řece už coby komerční doprava zanikla, tradice s ní spojené jsou stále živé. Půjde-li vše hladce, voroplavba se ke konci roku ocitne na Seznamu nemateriálního kulturního dědictví UNESCO. Na stejném seznamu je zapsáno také například sokolnictví, české masopusty či umění modrotisku.

Muzeum vojenství v Milovicích

V Milovicích se připravuje nové muzeum věnované vojenství, otevřít by mělo v polovině roku. V prostorech opravovaného kulturního domu na náměstí se otevřou hned dvě expozice – jedna věnovaná historii vojenského výcvikového tábora Milovice-Mladá, další ukáže unikátní mozaiky ze 70. a 80. let 20. století, které se v Milovicích podařilo zachránit.


Mohlo by vás zajímat:
Nový průvodce po středních Čechách nabízí tipy na cyklovýlety
Výlet do Milovic za divokými koni, zubry a pratury
Koně Převalského mají nový domov na pláni Dívčí hrady


Kniha o spojnici Severní a Jižní stezky Via Czechia

V dubnu vyjde kniha popisující a důkladně mapující novou spojnici Severní a Jižní stezky – dálkových příhraničních tras systému Via Czechia. Nová spojnice s názvem Stezka Středozemím představuje třetí nejdelší turistickou a poutní trasu Via Czechia a vede od nejsevernějšího po nejjižnější bod republiky, skrz malebná města a z větší části podél toku řeky Vltavy.

Autorka Linda Dlouhá
Foto: Autorka

.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.
Klikněte pro sdílení na vhodnou ikonku níže