Novým domovem koní Převalského se 19. dubna 2021 stala téměř dvacetihektarová pláň na Dívčích hradech v Praze. Z chovné stanice v Dolním Dobřejově sem dnes pracovníci Zoo Praha přepravili první čtyři klisny, k nimž by časem měl přibýt ještě hřebec.

„Smyslem tohoto projektu je nejenom oživit historickou lokalitu, ale také za pomoci divokých koní, kteří budou spásat travní porost, přispět k tomu, aby se na ni vrátila původní společenstva rostlin a živočichů,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Ředitel dodává, že je důležité i to, že Pražané na Dívčích hradech uvidí koně Převalského také v době, kdy v zoo budou přestavovat jejich stáje a výběhy.

Prvními obyvatelkami Dívčích hradů jsou klisny Khamiina, Xicara, Lana a Gruhne (podrobněji viz níže). Jejich výběr proběhl tak, aby pro budoucí reprodukci této skupiny koní Převalského byla zaručena co největší genetická pestrost. Návštěvníci je budou moci sledovat ze tří vyhlídek s bezbariérovým přístupem. Jedna z nich je vyvýšená, a poskytne tedy nejen ojedinělý pohled na samotné koně, ale také na panorama Prahy.


Čtěte také:

Výlet do Milovic za divokými koni, zubry a pratury


„Posláním zoologických zahrad není jen zpříjemňovat volný čas svých návštěvníků, ale především chránit ohrožené druhy. Naše zoologická zahrada dlouhodobě zachraňuje koně Převalského, kterého se nám daří vracet i zpět do původní domoviny v Mongolsku,“ popisuje náměstek primátora hlavního města Prahy Petr Hlubuček / STAN. „Jsem rád, že nevyužitý pozemek na Dívčích hradech bude sloužit právě pro naše stádo koní Převalského a pro záchranu tohoto ohroženého druhu.“

Celá ohrada bude monitorována pracovníky zoo i kamerovým systémem. Navíc je
uvnitř elektrický ohradník, který koním zamezuje, aby se přiblížili k samotnému
plotu.

Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek má největší obavy máme z toho, že se lidé neudrží a budou chtít koně krmit. „Opravdu všechny prosím, nedělejte to! Můžete jim způsobit závažné zdravotní potíže nebo i bolestivou smrt,“ upozorňuje Miroslav Bobek. „Prosím ani kousek chleba, ani mrkev. Nedávejte jim vůbec nic.

Autorka: Ing. Lucie Dosedělová
Foto: Miroslav Bobek