Na Slovensku mohou od 17.11.2014 bezplatně cestovat ve vlacích provozovaných státem všichni senioři od 62 let, děti do 15 let, studenti denního studia, invalidní a sirotčí důchodci. Sdělila to mluvčí státního železničního dopravce Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) Jana Morháčová. Vztahuje se to nejenom na Slováky, ale na všechny občany Evropské unie. Tedy i na Čechy.

Pro jízdu vlakem zdarma si musíte nechat vystavit zvláštní průkaz. Češi starší 62 let, bez ohledu zdali pobírají důchod či nikoliv, předloží k žádosti pouze občanský průkaz a fotografii. Zájemce mladší 62 let, který pobírá některý typ důchodu, přiloží potvrzení o jeho přiznání. Doklady vystavené v ČR se podle mluvčí státního železničního dopravce ZSSK Jany Morháčové nemusejí překládat do slovenštiny. Před nastoupením do vlaku si pak tito cestující vyžádají zvláštní jízdenku do druhé třídy, která bude ve vybraných kategoriích vlaků vázaná na konkrétní spoj.

● Cestování seniorů zdarma Slovensko v květnu 2020 zrušilo, budou následovat slevy. Podrobnosti zde


Čtěte také

Čeští důchodci nad 65 let mohou cestovat za čvrtinu jízdného

Průkaz pro seniory, který by je opravňoval k bezplatnému cestování vlakem po Slovensku, není možné získat v ČR. Průkaz na bezplatnou přepravu nelze vyřídit dopředu ani přes internet. Tento průkaz Vám vystaví pouze v některých pokladnách na Slovensku, bude Vám k tomu stačit předložit občanský průkaz. Podrobné informace jak ho získat jsou na stránkách ZSSK zde.