Radnice Prahy 8 ruší do odvolání akce určené pro seniory organizované městskou částí. Zároveň doporučuje jiným pořadatelům, aby zvážili konání organizovaných akcí určených seniorům. Radnice apeluje, aby u ostatních aktivit a akcí byly případným doprovodem dětí jejich rodiče či sourozenci, nikoliv prarodiče.

Mimořádná opatření mají sloužit jako prevence proti šíření respiračních nemocí a zabránit nákaze především u nejrizikovějších skupin, jako jsou senioři, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou. Opatření jsou plně v souladu se zákazem návštěv na lůžkových odděleních v nemocnicích či v domovech seniorů, který vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví po zasedání Bezpečnostní rady státu.

Opatření ruší následující akce v Praze 8, která budou po skončení rizik nahrazena.

  • Od 10.3.2020: Zrušení všech akcí v Centru aktivizačních programů pro seniory Prahy 8 (CAP)
  • 12.3.2020: Přednáška pro seniory v Centru Rosa
  • 13.3., 20.3. , 27.3.2020 a ostatní termíny do odvolání: Cvičení pro seniory v Centru Rosa
  • 17.3.2020: Setkání seniorů – Král stále žije v KD Krakov
  • 25.3.2020: Žižkovanka – koncert k tanci a poslechu v KD Krakov

V minulých dnech Bezpečnostní rada Prahy 8 již schválila tzv. pandemický plán pro případ, že by se situace zhoršila a došlo např. k uzavření úřadu. Plán definuje, jak by se zajišťoval chod potřebných agend, komunikace s veřejností apod. Zároveň došlo ke zvýšení frekvence dezinfekce ve školských zařízeních, domech s pečovatelskou službou, poliklinice Mazurská a úřadu městské části. Praha 8 nadále postupuje dle doporučení ministerstva zdravotnictví, MHMP i hygieniků. Proto je aktuálně uzavřeno návštěvníkům Gerontologické centrum, které poskytuje zdravotní a sociální služby v Praze 8. Bezpečnostní rada Prahy 8 připomíná nařízení ministerstva zdravotnictví pro každého, kdo se vrátí z Itálie do Česka, povinnost ozvat se lékaři a následně strávit dva týdny v karanténě.

Obdobná preventivní opatření zavedla i MČ Praha 7
MČ Praha 7 z preventivních důvodů do odvolání ruší veřejné kulturní a pohybové akce určené pro seniory, pořádané městskou částí. Naši starší spoluobčané patří k nejzranitelnější věkové kategorii a koronavirus pro ně znamená velké riziko. Děkujeme za pochopení.

Opatření se týká následujících akcí:
• Akademie celoživotního vzdělávání
• Plavání pro seniory
• Taneční odpoledne pro seniory
• Jazykové kurzy a počítačové kurzy v Přístavu 7
• Cvičení pro seniory v klubu Sedmička v pohybu

Doporučujeme seniorům, aby zkontrolovali informace ohledně přijatých opatření na internetových stránkách měst a obcí v místě bydliště.