Autorka nás provádí pěti nocemi na samotě v zimě v horách, kam se uchýlila, aby si v přírodě a tmě srovnala myšlenky. První den má pocit, že takové odloučení od civilizace nezvládne, děsí ji samota, tma a fantazie, která vytváří různé strachy. Odjezd jí ale zhatí silná vichřice, takže je nucena zůstat. Má sebou i deník Christiane Ritterové, rodačky z Karlových Varů /1897-2000/, která v roce 1934 strávila rok se svým manželem na Špicberkách. Často si v něm čte a čerpá z něj odvahu a inspiraci.

Láká ji noční obloha, hvězdy, tma, zabývá se myšlenkami na světelný smog, který nás pronásleduje už prakticky všude a ohrožuje na zdraví fyzickém i psychickém. Tmu a samotu, které ji zprvu děsí, nakonec přijme jako své přítelkyně, zklidňující a laskavé faktory, které ji dovedou do nitra sama sebe.

Samotu a tmu nejspíš potřebuje občas každý z nás, stejně tak pocit sounáležitosti s přírodou. Pojďme se s touto útlou knihou v duchu přenést až vysoko do norských hor, prožít chvíle samoty ve tmě, strach i odloučenost od lidí a načerpat nové síly do světa civilizace a světel.


Čtěte také

Žena v polární noci. Rodačka z Karlových Varů rok na Špicberkách


Knížku doporučuji všem kteří trpí poruchami spánku. Autorka přináší odpovědi na to, jak je důležitá ochrana před rušivým večerním světlem a jak blahodárné jsou účinky, které našemu zdraví tma ve spánku poskytuje.
Autorka: Sigri Sandberg
Překlad: Jarka Vrbová
Vydalo nakladatelství Portál

● Knihu objednávejte zde

 
 
 
Jana Kunová