Meteorologové varují před velmi vysokými teplotami nad 30 stupňů Celsia, které zasáhnou většinu území České republiky. Lékaři proto upozorňují, aby lidé v těchto dnech dbali na dostatečný přísun tekutin a vyhýbali se nadměrné fyzické aktivitě. Nejvhodnějším nápojem k udržování pitného režimu čistá voda, jemně slazená minerálka, ovocné džusy ředěné vodou, bylinné čaje nebo zeleninové šťávy. Dochází i ke ztrátám důležitých minerálů, jako sodík, draslík nebo hořčík. Kromě tekutin je třeba doplňovat i tyto minerály. Ty jsou důležité pro činnost srdce a pomáhají regulovat krevní tlak.

Mezi nejčastější příčiny kolapsů patří právě nedodržování pitného režimu, nadměrná fyzická aktivita nepřiměřená věku a zdravotnímu stavu, nevhodné oblečení nebo i dlouhý pobyt na přímém slunci bez pokrývky hlavy.Nejvíce lidí postižených kolapsy je ve starším středním či seniorském věku. Při vysokých teplotách vzrůstá ale také počet dalších obtíží, jež mají souvislost s vedry, především oběhového charakteru – dechových potíží, bolestí na hrudi, také záchvatovitých stavů, či například závratí.

Nejen cukrovkáři, astmatici nebo lidé s nemocným srdcem by se měli při nadcházejících vedrech mít na pozoru. Kolaps z horka hrozí i těm, kdo zdravotní problémy nemají.

Rizikovou skupinou jsou také děti, neboť je u nich obsah vody v těle vyšší než u dospělých, a proto jsou také citlivější ke ztrátám tekutin. Navíc stejně jako senioři mají pocit žízně potlačen. Ale konzumaci slazených limonád je třeba u nich omezit na minimum. Stejně tak i nápoje s alkoholem by lidé měli omezit. A nejen z důvodu, že alkohol má diuretické účinky, a tedy organismus odvodňuje. Při vedrech může navíc i malá dávka alkoholu vést k těžkému stavu opilosti se všemi související riziky.

Autor: Martin Šalek