Autor knihy Oliver Sacks byl britský neurolog žijící v New Yorku. Dnes patří mezi nejslavnější neurology na světě. Ve svých knihách seznamoval čtenáře s nejzajímavějšími klinickými příklady. Zajímaly ho otázky vztahu mozku a duše. Napsal několik knih, které byly přeloženy do mnoha světových jazyků, některé se dočkaly i úspěšně filmové adaptace.

Tato kniha nás osloví už svým názvem. Nabízí neuvěřitelné příběhy a podivné případy s neurologickou a psychickou odchylkou. Autor v nich popisuje s vysokou mírou empatie životy pacientů s nemocí. Vidí v nich lidské bytosti, zpopularizoval tím medicínu jako málo kdo před ním. Zajímají ho lidé a jejich vyrovnání se s osudem. Nepřestává při tom sledovat moderní vědecké poznatky.Autor pacienty považuje za hrdiny, hledající náhradní cesty ke smysluplnému životu. Rád objevuje potenciál lidí, o nichž jiní myslí, že žádný nemají. Sacks si většinou čtenáře podmanil čtivostí a podmaňujícím vyzněním. Je skoro nemožné číst jeho knihu a nemít pocit, že tohle je lékař, kterého byste si přáli mít.

Už názvy povídek nás vtáhnou do děje. Jeho knihy nám připomínají, že v procesu léčení má místo obyčejný lidský vztah. V jeho podání se vážné poruchy mění v životní výzvu, která může člověka obohatit. V jeho příbězích hraje svou roli také fakt,že pacient na to nikdy není sám.

Příběh muže, který si spletl manželku s kloboukem, byl dokonce využit jako námět pro operu skladatele Michaela Nymana, která byla uvedena i v České republice. Je fascinující zjišťovat, s čím se dnešní psycholog může setkat a kolika možnými způsoby se může nemoc projevit.


Mohlo by vás zajímat

Ať žije přátelství! Jak posílit a upevnit přátelské vztahy
Jak se zbavit úzkostí a depresí
Narození vnoučat změní dosavadní život. Nová role: babička


Pokud se zajímáte o knihy z lékařského prostředí, mohu tuto vřele doporučit. Je psána čtivě a s empatií sobě vlastní, dokonce se při ní můžete i hodně bavit.

● Knihu můžete objednat z pohodlí domova zde

 
 
 
Jana Kunová   

.