Česká Republika se pyšní novým světovým rekordem zapsaným v Guinessově knize rekordů. Získal ho sportovec Josef Šálek, který 18. února v Peci pod Sněžkou zaběhl trať půlmaratonu ve sněhu a ledu bez bot, a to v rekordním čase 1:50:42. Svým časem překonal dosud nejrychlejšího muže na takové trati, kterým byl legendární ledový muž, Holanďan Wim Hof.

Na místě byla Josefu Šálkovi předána oficiální plaketa s potvrzením o překonání světového rekordu. Podle Guinessovy komise může být běžec při překonávání tohoto rekordu jakkoliv oblečen, podmínkou však je, že musí běžet úplně bos, tedy bez bot, ponožek či jakékoliv další pokrývky chodidel. Josef Šálek, stejně jako Holanďan Wim Hof v minulosti, se rozhodl tuto trať běžet jen v kraťasech.Bosé běhání mu změnilo život

Původní světový rekord zapsaný v Guinessově knize stanovil Wim Hof v roce 2007 a jeho čas činil 2 hodiny, 16 minut a 34 sekund. Šálek stihl trasu jednadvaceti kilometrů ještě o šestadvacet minut rychleji. To vše se navíc událo 18. února 2024, tedy v den Josefových 54. narozenin.

“Bos jsem v rámci přípravy běhal každý druhý den deset kilometrů nebo půlmaraton, bez ohledu na počasí. Při takové aktivitě jsem ve velmi intenzivní přítomnosti. Dostávám se do určitého stavu meditace a flow, ve kterém neřeším pochybnosti, ale aktivně jsem schopný reagovat na překážky,” uvádí Josef Šálek.


Otužilí senioři radí jak se dožít ve zdraví vysokého věku
Otužování jako nový fenomén. Učí tělo zvládat stres
Rady pana Rady pro trvalé zdraví nemocí Vás zbaví


Na ledový rekord z letošního února se připravoval několik měsíců ve spolupráci s českým ledovým mužem Liborem Mattušem.

“Josefovi jsem pomáhal sžít se s chladem, aby byl připravený na nepříjemné únorové podmínky. Ukázal jsem mu mou oblíbenou techniku ledového kyblíku, kterou dokáže člověk otužovat skrze chodidla a dlaně namočené v ledové vodě celé tělo a na pocit chladu se lépe adaptovat“ a upřesnil:

„Trénovat na takové extrémní výkony je třeba v podstatě neustále, aby byl sportovec ve špičkové kondici. Aby ale nedošlo k přetrénování, využíváme mezi náročnějšími tréninky například právě jednodušší techniku ledového kyblíku. Před startem samotného běhu jsme od rána s kolegy upravovali trať, protože byla pro běh kluzká a nevhodná. Rozbíjeli jsme zmrzlý sníh lopatami tak, aby po trati mohl Josef běžet. A povedlo se.”

Doplnil Libor Mattuš, známý český otužilec a autor knihy Chladová terapie, který v minulosti pomáhal připravovat i dalšího českého držitele Guinnessova rekordu Davida Vencla, jenž v roce 2021 zaplaval 81 metrů pod ledem jen v plavkách a plavecké masce.

Každý den se čerstvý držitel světového rekordu otužuje ledovou sprchou a často chodí v zimním období lehce oblečen. Chystá i ledové koupele na nohy, které mu ukázal Libor. K tomu zpevňuje a posiluje tělo plankem, kliky a dalším cvičením.

Svým úspěchem se snaží motivovat i starší generaci.

Ještě v roce 2017 měl přes 15 kilogramů nadváhy, holdoval alkoholu a kouřil cigarety. Trápila ho také DNA a vyšší hladina cholesterolu, proto se rozhodl změnit svůj život. Začal pravidelně běhat, jíst vegetariánské pokrmy, skončil s alkoholem. Je spokojený, že mu běh skutečně změnil život.

„Věřím, že v jakémkoliv věku můžete učinit změnu ke zdravému a šťastnějšímu životu, vyšší věk není překážkou” říká Šálek.

Josef Šálek není pro Guinessův svět rekordů přitom žádnou neznámou. V loňském roce pokořil svůj první světový rekord, když vydržel vkuse 9 hodin a 38 minut v poloze známé jako plank.

Josef Šálek k loňskému rekordu nyní přidal letošní. Aktuálně se připravuje na překonání hned několika dalších světových rekordů.