Strhující generační příběh podle skutečných událostí o boji za zachování rodinného majetku. Odehrává se ve Slezsku, kde rodina Františka Zíky vlastní statek od dob Rakouska-Uherska.

Děj nás provází od rozpadu Rakouska-Uherska, přes první světovou válku, založení Československa, druhou světovou válku, totalitní komunistický režim až do současnosti, kdy v každé z dějinných etap musela rodina Zíků bojovat o majetek – statek.

Ačkoliv vždy úspěšně hospodařili na svých polnostech, starali se o druhé, pomáhali si, inovovali v zemědělské výrobě, museli tvrdě překonávat nepřízně osudu a bránit nejen svůj majetek, ale i právo na svobodu. Díky víře a lásce k půdě a za cenu tvrdé práce si nakonec svoje práva vybojovali.Po okupaci Německem byl statek zabaven. S porážkou Německa se rodině podařilo po třech letech majetek vzkřísit a opět přivést k prosperitě. Tato doba však netrvala dlouho. Komunistický puč v únoru 1948 jim opět připravil nemilé překvapení. Jejich statku se tentokrát na dlouhá léta zmocnili komunisté.

Znovu o majetek mohla rodina Ziků začít bojovat až po Listopadu 1989. Zaslouženého vítězství se dočkali původní majitelé až v roce 1993, kdy jim byl po různých obstrukcích tehdejších úřadů majetek navrácen.

Příběh je rozdělen na tři části:

1.část Zrození dynastie Zíků
2.část Černé mraky nad Evropou
3.část Lež a nenávist

Fascinující příběh vzdává hold obyčejným hrdinům za jejich vytrvalost, nezlomnost a víře ve spravedlnost v boji za zachování rodinného majetku. Statku, který díky tvrdé práci, houževnatosti a píli majitelů živil po staletí generace rodu Ziků.

Autor této poutavé knihy Ladislav Vrchovský je publicista, prozaik a divadelní kritik. Je spoluzakladatelem Společnosti pro kulturu a umění. V roce 2020 vydal životní příběh-Generál Heliodor Píka a jeho vrazi. Jeho zatím posledním románem je Stará fotografie.

Neobyčejný příběh provází čtenáře rušnými dějinami naší vlasti. Vřele doporučuji.

Vydalo nakladatelství Grada a knihu z pohodlí domova můžete objednat zde

 
 
 
Jana Kunová   

.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.
Klikněte pro sdílení na vhodnou ikonku níže