Kvůli houbařské sezóně, která na některých místech republiky v posledních týdnech právě vrcholí, výrazně přibývá lidí ohrožených klíšťaty. Ta mohou zaútočit i v podzimních měsících, varuje VZP.

Naštěstí si stále více lidí toto riziko uvědomuje, a dramaticky proto roste zájem o očkování proti klíšťové encefalitidě. Zatímco ještě za celý rok 2013 si nechalo příspěvek na toto očkování od VZP vyplatit pouhých 13 749 klientů, letos to už za prvních devět měsíců roku bylo 69 584 klientů a pojišťovna jim vyplatila bezmála 35 milionů korun.

Největší počet nakažených klíšťat a zároveň případů klíšťové encefalitidy je dlouhodobě v jižních Čechách. Zřejmě i proto mají lidé v Jihočeském kraji největší zájem o očkování – příspěvek na vakcínu si zde již letos vybralo 9 712 klientů VZP. Na druhém místě je Praha (8 240) a na třetím Jihomoravský kraj (7 832).

Příspěvek na očkování může získat každý klient VZP, který je členem Klubu pevného zdraví. Jeho výše může dosáhnout až 500 korun. Podmínky pro získání příspěvku a další podrobnosti najdete ZDE.

Průměrné náklady na léčbu jednoho klienta VZP s klíšťovou encefalitidou loni dosáhly částky 14 184 korun a celkem takových případů bylo 1 436. Jde o infekční virové onemocnění napadající mozek a mozkové blány. Nemoc se může projevovat lehkými bolestmi hlavy a zvýšenou teplotou, ale také prudkými bolestmi, vysokými horečkami, dezorientací, ztuhnutím šíje, atd. Vyloučit nelze ani dlouhodobé následky – poruchy soustředění, snížení intelektuálního výkonu, ochrnutí a v krajním případě smrt.

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí VZP

Čtěte také

Očkování proti klíšťové encefalitidě je nejvhodnější v zimě

Nebezpečná klíšťata už útočí

Invazivní meningokoková meningitida může zabít do 24 hodin

Očkování proti pneumokoku může zachránit každého čtvrtého nakaženého seniora

Další články v rubrice Zdraví