Podle informací které se v posledních dnech objevily v médiích, trpí zvyšující se počet seniorů v odloučení depresemi. Chybí jim zejména kontakt s jejich blízkými a přáteli. Některým z nich se zhoršil duševní stav natolik, že připouštějí i dobrovolný odchod ze života. S těmito stavy ale bojovat jde!

Frustrované seniorky se obracejí i na naši redakci o radu, nebo o kontakt na “někoho na pokec”

“Samota a frustrace kvůli restriktivním vládním nařízením se řešit dá i jinak než poklesem do beznaděje.” Říká editorka internetového magazínu pro seniory Seniorclub.cz Jana Kunová a upřesňuje, že v posledních týdnech zaznamenala několik e-mailů od čtenářek s prosbou o radu, jak tento stav řešit. Například jedna z osamocených seniorek, která ráda peče, vaří a miluje kulturu i pejsky, by si ráda povídala s muži kolem sedmdesátky, kteří mají přístup k Facebookové aplikaci Messenger. Požádala naší redakci o zprostředkování kontaktu. V případě zájmu o seznámení pošlete Vaši adresu i s uvedením Vaší adresy Facebooku na náš e-mail: , Vaši zprávu naší dlouholeté čtenářce přepošleme.

Další seniorky poslali do redakce Seniorclub.cz žádost o zprostředkování kontaktů s novými kamarádkami, se kterými by mohli dopisovat e-mailem. Nebo si povídat přes některou z počítačových aplikaci umožňující on-line diskusi po internetu. Popis a návod na stažení zmíněných aplikací je zde


Nepřehlédněte

Seznamujte se bezpečně na internetu


Jiné čtenářce, která už je přesycená celodenním sledováním televizních seriálů, jsme doporučili seznam zajímavých kurzů a přednášek. Ty lze nyní absolvovat on-line. Zajímavé kurzy a přednášky naleznete například zde

Jiné čtenářce našeho internetového magazínu se zájmem o odbourání nudy v izolaci doplněním vzdělání, jsme doporučili seznam Univerzit třetího věku, jejichž výuka probíhá nyní rovněž on-line. Věříme, že si některý zajímavý předmět vybere. Seznam je zde

Stav odloučených seniorů se zhoršuje. Tísňové linky seniorů řeší i sebevražedné úvahy klientů

V poslední době strmě stoupá počet dlouhodobě odloučených seniorů od svých příbuzných a přátel, kteří trpí zhoršeným duševním stavem. Chmurné myšlenky a rostoucí beznaděj veřejnosti přiživují i média, která chrlí na širokou veřejnost nekonečný katastrofický obsah. Neustálé zahlcování rozhlasového a TV vysílání i on-line prostoru negativními zprávami o pandemii, depresi veřejnosti samozřejmě prohlubují. Je proto lépe se od těchto médií distancovat.

Počet seniorů kteří se rozhodli využít některou z tísňových linek seniorů se zvyšuje. Podle Kateřiny Bohaté z Elpidy se tento trend projevuje od loňského podzimu a množství hovorů se sebevražednými tendencemi dál roste. Téměř ve čtvrtině hovorů je probíraným předmětem právě sebevražda.

Na tísňové lince Života 90 vedle úvah o dobrovolném odchodu ze života, řeší zejména strach a beznaděj z osamělosti klientů.

Které linky seniorům pomáhají

Linka seniorů Elpida 800 200 007 (bezplatně)

Linka důvěry Senior telefon 800 157 157 (bezplatně, 24 hodin denně)

Modrá linka důvěry 608 902 410; 731 197 477

Krizová linka Centra Krizové Intervence PN Bohnice 284 016 666

On-line prostředí nabízí výběr možností jak se ubránit prázdnotě v osamění.

Sledovat můžete zajímavé kulturních akce, kterých se nyní nabízí kvůli přesunu umělců a hudebníků na internet velmi mnoho. Muzea a galerie zde nabízejí kvalitně zpracované možnosti návštěv jejich expozic. Najdete zde i zajímavé zdroje inspirací jak procvičit tělo i ducha.

Jak zažehnat pocit marnosti?

Právě teď je vhodný čas na to využít svých dlouholetých zkušeností a zažehnat ponurou samotu vzpomínkami na příjemné chvíle a historky z mládí. Nebo možná v sobě objevíte spisovatelského či básnického ducha? Zvěčnit je můžete na papír, nebo je e-mailem poslat svým blízkým a přátelům. Veselé vzpomínky Vám pomohou překlenout toto těžké období. A proč se nepodělit o té Vaší tvůrčí činnosti s ostatními lidmi v podobné situaci? Rádi pomůžeme na e-mailové adrese redakce: .

Autoři: redakce a Jana Kunová