Vývoj internetu jde mílovými kroky kupředu. Dnes již umožňuje nejen vyhledat cenné informace o téměř čemkoliv, posílat a dostávat fotografie, elektronickou poštu, či celé soubory. V poslední době a zejména v době omezeného fyzického kontaktu kvůli koronavirové pandemii, si získává oblibu i přímý hlasový a obrazový kontakt uživatelů internetu – videohovor v reálném čase, známý pod anglickou zkratkou VoIP, třeba na druhý konec planety.

Připomíná to telefonování, i když k této komunikaci není zapotřebí mít klasický telefonní přístroj. Postačí počítač vybavený zvukovou kartou, která je dnes již standardním vybavením osobních počítačů, připojit levný mikrofon, lze jej pořídit za méně než 200 Kč a též buď levná sluchátka, nebo levné reproduktory, obojí také za pár stokorun. Jestli byste se chtěli při hovoru také navzájem vidět, takzvaně navázat videorozhovor, je třeba mít ještě internetovou kamerku. Většina novějších počítačů již tyto součástky má zabudované, ale lze ji také zakoupit za několik stokorun.


Mohlo by Vás zajímat:

Jak vznikl internet


Pokud probíhá komunikace mezi připojenými počítači za pomoci výše popsaných doplňků, je tento přenos poskytován jen za cenu připojení k internetu, čili bez dalších poplatků. K samotné komunikaci je ještě zapotřebí nainstalovat na počítač některý software pro přenos hlasových a elektronických dat. Software lze velice jednoduše stáhnout na počítač z internetu. Samotná instalace do počítače je velice jednoduchá. Instalační průvodce, které tyto programy obsahují, vás provede instalačním procesem krok za krokem.

Nejpoužívanější program je v současnosti Skype

Jedním z nepoužívanějších programů pro hlasovou a obrazovou komunikaci po internetu je v současnosti Skype (čte se skajp), který je i v češtině.

Oblibu desítek milionů uživatelů po celém světě si získal právě díky bezplatné a jednoduché instalaci na počítač a nabídkou užitečných funkcí. Po úspěšné instalaci je zapotřebí zvolit a registrovat své unikátní Skype ID, na které Vás bude možné kontaktovat. Je to obdoba telefonního čísla i když nemusíte volit jen čísla. Většina uživatelů volí svoje jméno, přezdívku a pod. Při registraci ID program ihned upozorní, zda registrovaná data již existují. V tom případě požádá o jiné údaje.

Skype umožňuje vytvoření osobního seznamu uživatelů, kteří mají stejný program na svém počítači nainstalován. Kontakt se získá buď přímo od druhé strany, nebo je program v síti internetu najde. Na seznamu se také zobrazí, zda jsou jednotliví uživatelé právě připojeni na internet. Pokud ano, stačí klepnout na vybraný kontakt a zvolit buď hlasovou (i obrazovou), nebo textovou komunikaci a spojení se po chvilce naváže.

Kromě již popisovaného hlasového kontaktu i videohovoru mezi dvěma účastníky, umožňuje program Skype zapojit více kontaktů najednou a vytvořit tak konferenční hovory v reálném čase. Navíc umí zasílat textové zprávy a celé soubory všem účastníkům, toto připomíná chatování – textovou diskuzi. Uživatelé s rychlým připojením mohou využívat rovněž již výše zmíněné videotelefonování.

K tomu je zapotřebí mít ještě webovou kameru, jejíž cena je též levná.
Program Skype umožňuje i telefonování na běžné telefony za zvýhodněné tarify po celém světě. Na pevné linky v Evropě i zámoří se dovoláte už za cca. 1 korunu za minutu hovoru. Tento hlasový přenos bezpochyby ušetří dost peněz při volání na běžné telefony.

Program Skype si lze stáhnout i v české verzi přímo z domovské stránkyZDE

Posílání zpráv a volání zdarma na chytré mobily přes internet nabízí WhatsApp.

Aplikace WhatsApp vám přináší rychlé, jednoduché a bezpečné posílání zpráv a volání zdarma po internetu*. K dispozici je pro chytré telefony s operačním systémem Android 4.0 a vyšším, nebo iPhone. Podmínkou však je, aby i druhá strana měla v chytrém telefonu nainstalovanou aplikaci WhatsApp.* Datové připojení ale může být zpoplatněno. Podrobnosti vám poskytne váš mobilní operátor.

● Aplikaci WhatsApp stahujte zde

Volání zdarma umožňuje i Messenger od Facebooku

Vzájemnou hlasovou komunikaci při které se můžete navzájem vidět, nabízí také sociální síť Facebook. I zde ovšem platí, že ke komunikaci budou muset mít obě strany přístup k sociální síti Facebook. Přístup získáte registrací která je samozřejmě zdarma, stejně jako založení profilu a užívání této sociální sítě.
● Registrovat se můžete zde

Autor: Ari Lieberman