SeneCura SeniorCentrum Písek dlouhodobě spolupracuje s třídou dětí z 3. mateřské školy Písek v Pražské ulici. Nyní společně slaví úspěch v soutěži o nejlepší mezigenerační aktivity, kterou pořádá organizace Mezi námi. Hlavním cílem společných programů pro děti a seniory je podpořit v dětech sociální cítění a úctu ke stáří. Podobných skupin, které vždy tvoří seniorské a školské zařízení, je v celém Česku více než 200.

„Podporujeme více možností spolupráce v různých programech. Konkrétně v Písku již od roku 2019 spolupracuje SeneCura a 3. MŠ v programu Povídej. Obvyklými aktivitami jsou pravidelná osobní setkání, při nichž senioři s dětmi tvoří, cvičí, zpívají nebo zahradničí,” říká vedoucí regionálních koordinátorů z organizace Mezi námi Markéta Šatalíková.V důsledku pandemie byla osobní setkání spíše výjimečná, proto organizace do jednotlivých spolupracujících zařízení zasílala pravidelnou měsíční aktivitu – inspiraci na tvoření. Na jedné straně senioři vyráběli pro děti, na straně druhé děti tvořily pro seniory, výsledkem bylo společné dílo nebo drobné pozornosti, které si předávali, aby na sebe nezapomněli.

Právě výsledek společných aktivit ocenila soutěž, v níž písecká dvojice získala třetí místo. „V tomto případě však platilo heslo, že důležitější je zúčastnit se. Cílem bylo hlavně inspirovat se navzájem a udržet mezigenerační aktivitu i ve složité době. Při hodnocení jsme tak ocenili hlavně snahu a vůli,” dodává Šatalíková.Setkávání má pozitivní vliv na děti i na život seniorů. „Je úžasné vidět, jak se naši klienti rozzáří při každé návštěvě dětí ze školky. Je to opět něco nového do jejich každodenních životů. Kromě toho, že se věnují tvořivé činnosti, jsou i rádi, když mohou dětem předávat nastřádané zkušenosti ze života,” říká Jaroslava Kučerová, ředitelka SeneCura SeniorCentra Písek.

Autorka: Jana Barčáková