Snídaně je základ dne. Podle odborných studií je ten, kdo správně snídá, šťastnější, má menší riziko cukrovky, nadváhy a srdečních onemocnění, a začíná svůj den se správně nastartovaným metabolismem.1 Přesto však mnoho lidí snídá nevhodně, nebo dokonce nesnídá vůbec. Zdravá a vyvážená strava přitom působí jako „palivo“ pro náš mozek, které zajišťuje tělu potřebnou energii. Rána sice někdy bývají hektická, ale ani tehdy nemusíme snídani ošidit.

Pokud snídani vynecháváme úplně, děláme podle výživové poradkyně Kristýny Ostratické velkou chybu: „Mnoho lidí vynechává snídani z mylného domnění, že tak ušetří na kaloriích a sníží tak celkový energetický příjem. Opak je ale pravdou. Je prokázáno, že ten, kdo ráno vynechá snídani, sní při dalším jídle (většinou u oběda) daleko větší porci, než co „ušetřil“ vynecháním jídla předchozího.“

Rychlé řešení v podobě pomalých cukrů
Sacharidy neboli cukry najdeme v řadě potravin –někdy i v těch, kde bychom je nečekali – např. v nakládaných okurkách, kukuřici, či paštice. Je proto třeba si pohlídat, zda snídáme ty správné tedy pomalé cukry. Potraviny s vysokým obsahem cukru se totiž rychle tráví, a tím způsobují rychlý pokles energie. Nevhodnou snídaní je proto třeba sladké pečivo, pečivo z bílé mouky, nebo příliš slazené nápoje. Místo toho je dobré zkusit si k snídani připravit například ovocné smoothie. Do něho můžeme přidat i jogurt, či různá semínka, aby snídaně obsahovala všechny potřebné složky. „Snídaně obsahující ovoce je skvělá volba, do těla dostanete vitamíny i vlákninu. Nezapomínejte však ale ani na zdravé tuky (ve formě ořechů či semínek) a bílkoviny, které vás zasytí. Taková varianta vám dodá energii na celé dopoledne a chutě na sladké se vám vyhnou obloukem,“ vysvětluje Kristýna Ostratická. Mezi další potraviny s nízkým glykemickým indexem, které jsou vhodné k snídani, patří třeba celozrnné pečivo, ovesné kaše nebo cereálie s vysokým obsahem vlákniny či ovoce.

Snídaně do kabelky i do aktovky
I když patříme mezi „chronické nestíhače“, nemusíme se ráno vzdát snídaně. Dnešní trh se zdravou výživou už nabízí řadu produktů, jejichž příprava nám zabere pár sekund. Navíc v šikovném balení, které si můžeme snadno sbalit do tašky a odnést do práce či do školy. Příkladem je Müsli2Go®, směs bezlepkových vloček, sušeného ovoce, rozinek, kukuřičných kuliček a slunečnicového oleje. Kelímek Müsli2Go dodá tělu vlákninu, vitamíny a minerály na celé dopoledne. Stačí přidat mléko, vodu nebo jogurt a vyvážená snídaně je hotová. Variantou pro děti je Dinomüsli® – chutná a zdravá snídaně v barevném kelímku, plná vitamínů a minerálů speciálně sestavená pro děti. Obsahuje ovesné
bezlepkové vločky, ječné vločky, rozinky, ovoce sušené mrazem a kukuřičné a rýžové kuličky. Stačí přidat mléko či jogurt, ale dětem chutná i samotná.

Autorka: Barbora Horáčková