doc. Mgr. Kateřina Neumannová, Ph.D. je odbornice na plicní rehabilitaci z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci (FTK UP). Má velký podíl na rozvoji plicní rehabilitace a respirační fyzioterapie v České republice. Je mimo jiné spoluautorkou doporučeného postupu plicní rehabilitace po onemocnění covid-19

Kromě Kateřiny Neumannové se z katedry fyzioterapie FTK UP na postupu podílel ještě docent Ivan Vařeka, který je zároveň přednostou Rehabilitační kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové. Z této nemocnice spolupracoval i přednosta plicní kliniky docent Vladimír Koblížek a doktor Michal Kopecký z tamního centra postcovidové péče. Další spolupracovníkem je absolvent Jakub Zatloukal, který působí v univerzitní nemocnici v britském Leicesteru. Text doporučeného postupu je již dostupný na webu Unie fyzioterapeutů a České pneumologické a ftizeologické společnosti. Dokument byl zaslán i Společnosti rehabilitační a fyzikální medicíny, aby byla co nejrychleji informována odborná veřejnost.

Cviky pro návrat do formy po prodělaném covidu-19

Docentka Neumannová také připravila spolu s odbornicemi z Kliniky tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace Lékařské fakulty Univerzity Palackého a Fakultní nemocnice v Olomouci brožuru Cviky pro návrat do formy po prodělaném covidu-19.
Brožuru cviků můžete stáhnout zde.


Čtěte také

Nejnověší poznatky německých vědců o šíření koronaviru
Očkování je podle imunologa Michala Křupky cesta k normálu
Více k tématu


Recept Kateřiny Neumannové jak se z aktuálního života plného omezení nezbláznit

“Asi žít život, jak je člověk zvyklý, jen se vyvarovat toho, chodit někam bez respirátoru. Já se nijak zvlášť neomezuji, sportuji, chodím na procházky, funguji, jak se dá. Ale hlídám si, abych nebyla nikde ani chvíli s nikým bez ochrany dýchacích cest. A zatím to funguje.

Jsem opatrná, protože za mnou jezdí například děti se závažnými onemocněními a nákaza covidem-19 by je mohla ohrozit na životě. Přišlo by mi děsně nefér a neprofesionální, když za mnou jedou s důvěrou a očekávají pomoc, že bych na ně něco přenesla.

Očkování podporuji a myslím si, že je to jediná šance, jak začít znovu normálně fungovat.” Dodává.

Zdroj: Rozhovor s doc. Kateřinou Neumannovou
na základě doporučení RNDr. Gabriely Sýkorové Dvorníkové, tiskové mluvčí
Univerzity Palackého v Olomouci
Ilustrační foto: archiv Seniorclub