Nezisková organizace #delamcomuzu spouští portál Terapie.cz, kde si lidé mohou snadno najít vhodného psychoterapeuta. Reaguje tak na rostoucí zájem o terapeutickou pomoc v důsledku dění uplynulých měsíců.

Pandemie Covid-19 a s ní související opatření má zásadní dopady také na psychické zdraví. Už na jaře vzrostl zájem lidí o pomoc psychoterapeutů, kteří se sdružili v rámci projektu Dělám, co můžu a poskytovali zdarma terapie online.

„Postupně jsme začali zjišťovat, že sice narůstá zájem lidí o terapeutickou pomoc, mnoho lidí ale vlastně neví, kde a jak ji hledat,“ říká zakladatel iniciativy a psychoterapeut Pavel Pařízek. Tým, který stojí za jarním projektem Dělám, co můžu, proto začal intenzivně pracovat na dlouhodobějším řešení tohoto problému a spouští nyní portál Terapie.cz. Ten sdružuje desítky kvalifikovaných a ověřených terapeutů, ze kterých si může každý snadno vybrat toho svého.

„Už během prvních dní provozu, ještě ve zkušebním režimu, jsme zaznamenali zájem ze strany veřejnosti, aniž bychom o portálu dávali aktivně vědět. Z mého pohledu nejde o nic překvapivého, dění letošního roku dopadá psychicky opravdu téměř na každého a těmto aspektům se začala více věnovat i média. Donedávna lidé před svým okolím spíše tajili, že chodí k terapeutovi, v poslední době se to stává běžnou součástí péče o zdraví a to je dobře,“ říká Eva Kozáková, psychoterapeutka a spoluautorka projektu.

Lidé řeší jiné problémy než na jaře

Zatímco během jarní vlny koronaviru se na terapeuty lidé nejčastěji obraceli kvůli obavám o zdraví, především svých blízkých, nyní začínají převládat obavy o ze ztráty živobytí, zhoršení finanční situace či nejistých vyhlídek do budoucna. „Dopady těchto okolností na psychiku se často projeví až se zpožděním. Dá se tak očekávat, že hlavní nápor zájemců o psychickou pomoc teprve přijde,“ dodává Pařízek.

Na psychickou pomoc pro lidi ve finanční nouzi vznikla sbírka

Nezisková organizace #delamcomuzu, která portál Terapie.cz provozuje, zároveň usiluje o to, aby se psychické pomoci dostalo i lidem, kteří si nemohou dovolit. Založila proto také dobročinnou sbírku pod názvem Pomozte těm nejohroženějším udržet #hlavunadvodou. Na platformě Donio.cz je možné do sbírky přispět jakoukoliv částkou. Vybrané peníze poputují na terapeutickou pomoc pro pracovníky v první linii, rodiče samoživitele, seniory a lidi ve finanční nouzi.

Nezisková organizace #delamcomuzu vznikla v reakci na složitou situaci v jarní vlně koronaviru. Stovky terapeutů poskytovali po celé jaro zdarma psychologickou pomoc pracovníkům v první linii, ale i všem ostatním, na které krize dolehla. Nyní nezisková organizace spustila portál www.terapie.cz, kterým lidem umožní snadno najít vhodného terapeuta. Psychická pomoc pro pracovníky v první linii je nadále bezplatná.

Autorka: Jana Dolejšová