Vánoční svátky přinášejí radost, ale bohužel i zvýšené riziko kybernetických podvodů. Patří sem phishingové e-maily nebo SMS zprávy, které se tváří jako skutečné e-shopy, firmy, banky nebo doručovací služby. Podvodníci v těchto zprávách žádají o hesla a osobní či platební údaje. Pamatujte, že žádná věrohodná firma nikdy nepožaduje Vaše přístupová hesla k účtům. V případě pochybností ověřte nabídku přímo u skutečné firmy.

podvodné e-maily
I takto mohou vypadat podvodné e-maily, SMS zprávy

Pozor také na e-maily nebo SMS zprávy týkající se zásilek, které požadují „dodatečné“ platby nebo osobní údaje.

Falešné e-shopy lákají nenapravitelné šetřílky nabídkou neexistujících či velmi levných produktů. Většinou se jedná o podvodné fiktivní firmy. Po zaplacení však zboží nikdy nedorazí.

V období vánočních darovacích kampaní buďte obezřetní při žádostech o „charitativní“ dary.


Čtěte také

Jak vznikl internet. Na počátku byl ARPANET
Vzdělávací pomůcka určená seniorům pro bezpečné užívání internetu


Loterie a soutěže mohou být podvod, kdy pro dodání údajné výhry následuje požadavek na „manipulační“ poplatky nebo poskytnutí osobních údajů.

Na sociálních sítích buďte opatrní při komunikaci s falešnými profily známých osobností nebo organizací, které mohou žádat o finanční pomoc nebo osobní údaje.

podvodný odkaz na Facebooku

Reklama na Facebooku zneužívající nejen známá média, ale i veřejně zmámé osobnosti pro podvodné investování do kryptoměn. Podobné inzeráty odkazují také na prezidenta ČR, nebo finančníka Kellnera

Vánoční období může být i příležitostí pro šíření malwaru skrytého ve zdánlivě neškodných souborech, např. vánočních přáních. Buďte velice obezřetní před stažením příloh a odkazů z neznámých zdrojů! Vždy ověřte bezpečnost souboru před stažením. Pomoci mohou vyhledávací služby jako Google nbo Microsoft Edge a další, po zadání názvu fiktivní akce.

S přáním bezpečných a radostných Vánoc,
Redakce