Z netopýra na člověka? Pověrám a dezinformacím nahrává i dosud ne úplně objasněný původ nového koronaviru.

Téma epidemie koronaviru v poslední době plní přední stránky médií v Česku i ve světě. Příležitost cítí i dezinformátoři, snažící se přesvědčit veřejnost, že „všechno je jinak“. Vir je podle nich biologickou zbraní z dílny USA či tajných spolků a má být použit k likvidaci lidstva. Nebo – epidemie neexistuje a jde o „operaci pod falešnou vlajkou“, která má zamaskovat válku proti občanům a proti Rusku.

Stranou nezůstávají ani tzv. dezinformační šmejdi, jejichž obchodním modelem je šíření falešných zpráv. S rostoucím zájmem o téma tak stoupá i návštěvnost jejich webů a tím i příjem z reklamy na nich umístěné. Provozovatelé webů proto rádi poskytují prostor různým konspiračním teoretikům či anonymům. Pro obě strany je spolupráce výhodná – obchodník s dezinformacemi vydělává a autor textu oslovuje veřejnost.

Nevadí ani to, že dezinformátoři si ve svých bláznivých teoriích sami často protiřečí či tvoří nepřehledný guláš plný teorií o zednářích, iluminátech a tajných vojenských zařízeních. Viník všeho zla v jejich očích ale vždy zůstává stále stejný – za všechno mohou USA.

Biologická zbraň určená ke zničení lidstva
„Šok! Tušené se stává realitou: Na americké ambasádě ve Wu-chanu byly po její evakuaci nalezeny zakopané boxy s biologicky nebezpečnými materiály,“hlásal na začátku března titulek článku dezinformačního webu, jehož název v češtině zní Opozice proti novému světovému řádu. Web provozuje proruský aktivista a konspirátor Jan Korál. Ten prohlašuje, že Českou televizi ovládají zednáři a ilumináti.

„Vždyť sankce, cla a další ekonomické donucovací nástroje nefungují a vojensky nemají žádnou šanci. Jediné, co zbývá na přelidněnou Čínu a podobné státy, jsou chemické a biologické zbraně, tedy agrese na 5. prioritě řízení (biologická),“vysvětluje autor článku podepsaný jako Daniel Novák. O něm nenalezneme žádné informace potvrzující, že by se jednalo o skutečnou osobu s kvalifikací v oboru. Nalezneme pouze další podobné konspirační texty na dezinformačních webech.

Obsahem „Novákova“článku se již zabýval projekt rozkrývající falešné zprávy Manipulátoři.cz, který odhalil, že „zpráva“ve skutečnosti pochází z ruského satirického webu Panorama.pub. Na něm je ve spodní části upozornění: „Všechny texty na tomto webu jsou humoristickými parodiemi reality a nejsou skutečnými zprávami.“

S podobnými záležitostmi si ale čeští dezinformátoři hlavu nelámou a satiru běžně publikují jako skutečnost (vzpomenout můžeme na hoax „EU chce zrušit písmeno Ř“). Článek se tak masově šířil na sociálních sítích a jen na Facebooku dosáhl počtu přes 5000 sdílení.

„Koronavirus má všechny charakteristiky biologické zbraně stupně 4, tedy zbraně hromadného ničení,“zní titulek dalšího „Novákova“článku, umístěného tentokrát na dezinformačním webu ac24.cz. Ten provozuje mladý podnikatel Ondřej Geršl, který se na šíření lží a konspirací snaží vydělat.

Na jeho webech se například po teroristickém útoku na vánoční trhy v Berlíně v prosinci 2016 objevují články, že šlo o podvod a vše bylo zinscenované. Cílem je získat vyšší návštěvnost a tím i vyšší příjem za reklamu. Elementární slušnost či úcta k obětem jdou stranou.

Nemůže překvapit, že se Geršl zastrašováním veřejnosti snaží vydělat i nyní a počet článků o koronaviru se na AC24.cz a dalších jeho webech začíná pomalu blížit ke stovce. Druhý „Novákův“text o koronaviru jako biologické zbrani – vir podle něj mají po Evropě roznášet američtí vojáci – je na webu ac24.cz umístěn jako hlavní článek. Rovněž je mu dána přednostní pozice na facebookových stránkách (včetně falešných) využívaných Geršlem ke zvýšení dosahu, a sdělení se tak dostává ke stovkám tisíc lidí.

V rovině konspirací se dlouhodobě pohybuje i bývalý ministr zdravotnictví Zemanovy vlády Ivan David. David je v současnosti poslancem Evropského parlamentu zvoleným za SPD a spolu se svými asistenty provozuje proruský dezinformační web Nová republika.

Na něm David vystavuje článek „Koronavirus: Je to biologická zbraň? Kdo ji vytvořil? Kdo ji vypustil? Pohled na fakta.“Autorem je „expert na vše“podobného profilu, jako má zmíněný „Daniel Novák“. Nyní jde o „Michala Branda“, který se kromě dalších spiknutí, Grety Thunbergové, migrace, islámu a sexuálních menšin apod. stává odborníkem na vše okolo koronaviru. Závěry „Branda“tak opět nepřekvapí. Podle něj USA vedou proti Číně hybridní válku za použití biologických zbraní.

Operace pod falešnou vlajkou Populárním narativem užívaným dezinformátory jsou tzv. operace pod falešnou vlajkou. Ty mají zamaskovat cosi jiného – daleko nebezpečnějšího.

„Vysoké nebezpečí: Stát tajně trénuje válku s občany. A proti Rusku. Šílení ČT a spol. se směšným virem je jen zástěrka. Konflikt – poslední naděje globalistů. Pátá kolona na nohou. Boj proti Trumpovi. Jde do tuhého.“

Takto zní titulek článku bývalého mluvčího exprezidenta Václava Klause Petra Hájka na jím provozovaném webu Protiproud. Text začíná slovy: „Petr Hájek nabízí několik překvapivých vysvětlení absurdního šílení kolem bezvýznamné chřipky a upozorňuje na skutečná nebezpečí, která jsou v pozadí celé operace pod falešnou vlajkou.“

Hájek dále uvádí: „Nechme nyní stranou, že ‚zemí původu‘ koronaviru nebyla Čína, ale s pravděpodobností hraničící s jistotou laboratoře s biologickými zbraněmi v Kanadě (zástupně vykonávající ,špinavou práci‘ za tajné služby Spojených států v různých oblastech světa, naposledy třeba při operaci proti Íránu), jak jsme o tom nedávno psali…“

Za vše tedy (klasicky) mohou USA a jejich tajné služby. Hájek publikuje i další texty, v nichž např. koronavirus označuje za „zkrachovalou operaci“.

Na dalším Geršlově webu, s názvem Lajkit.cz, se objevuje článek „Pandemická show má nastolit světovou vládu. Tato další falešná akce má následovat, říká zkušený novinář.“

V něm je uvedeno: „Falešná pandemie koronaviru, která se nyní propaguje po celém světě, je zaměřena na vytvoření světové republiky – superstátu, říkají zdroje ze zednářské lóže.“

Text je přetiskem z dalšího dezinformačního webu, Tadesco, provozovaného anonymem. K činnosti Tadeska se již dříve vyjádřil např. ČÚZK: „Český úřad zeměměřický a katastrální sděluje, že poplašné zprávy typu ‚Doběh práva vůči majetku v r. 2017‘ či ‚Zabavení pozemků je naplánováno EU‘, uveřejněné na serveru Tadesco.cz a dále šířené, jsou mystifikací a nevkusným žertem.“

Dezinformátoři si sami často protiřečí či tvoří nepřehledný guláš plný teorií o zednářích, iluminátech a tajných vojenských zařízeních

Vtipálci a lidová tvořivost Informační prostor zahlcuje i lidová tvořivost s různými „zaručenými tipy“, jak se před koronavirem bránit. Tyto „babské rady“doporučující např. pojídání česneku, pití horké vody, kloktání nosních kapek a jiné prazvláštní metody, jež vyvrací ministerstvo zdravotnictví na svých stránkách.

Objevují se také různí vtipálci. Ti mj. šíří poplašné zprávy o uzavírání obchodů s potravinami. Zprávy i přesto, že často na první pohled obsahují nesmyslné teze (např. o omotání prostěradla napuštěného lihem kolem úst namísto roušky), se lavinovitě šíří po sociálních sítích a řada osob je bere vážně.

Zejména pro dezinformátory a různé vtipálky tak stojí za připomenutí, že šíření poplašných zpráv je podle zákona trestným činem, u něhož „za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu, za živelní pohromy nebo jiné události vážně ohrožující život nebo zdraví lidí, veřejný pořádek nebo majetek“ hrozí trest dva až osm let.

Převzato s laskavým souhlasem autora ROMANA MÁCY, analytika Institutu pro politiku a společnost.
Zveřejněno v Lidových novinách 18.3.2020

Mohlo by vás zajímat:

Koronavirus COVID 19, Šílené konspirační teorie a vše, co byste o něm měli vědět!

Ne netopýři, ale migranti a Američané. Koronavirová propaganda útočí