Volání zdarma na mobily a videohovory třeba na druhý konec planety, v poslední době omezeného fyzického kontaktu kvůli koronavirové pandemii, získává stále více na oblibě. Je to zásluhou rychlého rozvoje internetu, který jde mílovými kroky kupředu. Dnes již umožňuje nejen vyhledat cenné informace o téměř čemkoliv, posílat a dostávat fotografie, elektronickou poštu, či celé soubory. /p>

Jak to funguje

Připomíná to telefonování, i když k této komunikaci není zapotřebí mít klasický telefonní přístroj. Postačí počítač vybavený zvukovou kartou, která je dnes již standardním vybavením osobních počítačů, připojit levný mikrofon ( i ty již většina počítačů má zabudované), lze jej pořídit za méně než 200 Kč a též buď levná sluchátka, nebo levné reproduktory. Obojí také za pár stokorun. Jestli byste se chtěli při hovoru také navzájem vidět, takzvaně navázat videohovor, je třeba mít ještě internetovou kamerku. Většina novějších počítačů již tyto součástky má zabudované, ale lze ji také zakoupit za několik stokorun.


Mohlo by Vás zajímat:

Jak vznikl internet


Pokud probíhá komunikace mezi připojenými počítači za pomoci výše popsaných doplňků, je tento přenos poskytován jen za cenu připojení k internetu, čili bez dalších poplatků. K samotné komunikaci je ještě zapotřebí nainstalovat na počítač některou aplikaci pro přenos hlasových a elektronických dat. Aplikaci lze velice jednoduše stáhnout na počítač z internetu. Samotná instalace do počítače je velice jednoduchá. Instalační průvodce, které tyto programy obsahují, vás provede instalačním procesem krok za krokem.

Jednou z nejpoužívanějších aplikací je v současnosti Skype

Jednou z nepoužívanějších aplikací pro hlasovou a obrazovou komunikaci po internetu je v současnosti Skype (čte se skajp), která je i v češtině.

Oblibu desítek milionů uživatelů po celém světě si získal právě díky bezplatné a jednoduché instalaci na počítač a nabídkou užitečných funkcí. Po úspěšné instalaci je zapotřebí zvolit a registrovat své unikátní Skype ID, na které Vás bude možné kontaktovat.

Je to obdoba telefonního čísla i když nemusíte volit jen čísla. Většina uživatelů volí svoje jméno, přezdívku a pod. Při registraci ID program ihned upozorní, zda registrovaná data již existují. V tom případě požádá o jiné údaje.

Skype umožňuje vytvoření osobního seznamu uživatelů, kteří mají stejnou aplikaci nainstalovnou na svém počítači. Kontakt se získá buď přímo od druhé strany, nebo je Skype v síti internetu najde. Na seznamu se také zobrazí, zda jsou jednotliví uživatelé právě připojeni na internet. Pokud ano, stačí klepnout na vybraný kontakt a zvolit buď hlasovou (i obrazovou), nebo textovou komunikaci a spojení se po chvilce naváže.
Aplikaci Skype si lze stáhnout i v české verzi přímo z domovské stránkyZDE

Aplikace ZOOM

V poslední době také získává na popularitě obdobná aplikace pro sdílení hlasové a obrazové komunikace po internetu, ZOOM.

I mezi její přednosti patří rychlé a jednoduché vytvoření účtu, rychlá a jednoduchá instalace. Její základní verze „ZoomBasic“ povoluje kontaktovat až 100 osob/40 minut zdarma. Pokud by to nebylo dostačující, za mírný měsíční poplatek nabízí navýšení.
Více informací zde

Kromě již popisovaného hlasového kontaktu i videohovoru mezi dvěma účastníky, umožňují obě aplikace zapojit více kontaktů najednou a vytvořit tak konferenční hovory v reálném čase. Navíc umí zasílat textové zprávy a celé soubory všem účastníkům, toto připomíná chatování – textovou diskuzi. Uživatelé s rychlým připojením mohou využívat rovněž již výše zmíněné videotelefonování.

K tomu je zapotřebí mít ještě webovou kameru, jejíž cena je též levná.
Program Skype umožňuje i telefonování na běžné telefony za zvýhodněné tarify po celém světě. Na pevné linky v Evropě i zámoří se dovoláte už za cca. 1 korunu za minutu hovoru. Tento hlasový přenos bezpochyby ušetří dost peněz při volání na běžné telefony.Posílání zpráv a volání zdarma na chytré mobily přes internet.

Aplikace WhatsApp vám přináší rychlé, jednoduché a bezpečné posílání zpráv a volání zdarma po internetu*. K dispozici je pro chytré telefony s operačním systémem Android 4.0 a vyšším, nebo iPhone. Podmínkou však je, aby i druhá strana měla v chytrém telefonu nainstalovanou aplikaci tuto WhatsApp aplikaci.* Datové připojení ale může být zpoplatněno. Podrobnosti vám poskytne váš mobilní operátor.

● Aplikaci WhatsApp stahujte zde

Volání zdarma umožňuje i Messenger od Facebooku

Vzájemnou hlasovou komunikaci při které se můžete navzájem vidět, nabízí také sociální síť Facebook. I zde ovšem platí, že ke komunikaci budou muset mít obě strany přístup k sociální síti Facebook. Přístup získáte registrací která je samozřejmě zdarma, stejně jako založení profilu a užívání této sociální sítě.
● Registrovat se můžete zde

Autor: Ari Lieberman