Hospodářské noviny zkoumaly znalosti o unijních kvótách migrantů všech poslanců z výboru pro evropské záležitosti. Výbor projednává unijní legislativu. K úžasu tazatelů, odpověděli správně na základní otázky o fungování unie a na uprchlické kvóty jen čtyři z 18 členů výboru. Většina navíc neví, k čemu přesně Česko zavazují tzv. uprchlické kvóty.

Většina z dotázaných poslanců totiž zaměňuje povinnost přijmout uprchlíky a udělit jim azyl s tím, k čemu rozhodnutí Rady EU Česko skutečně zavazuje. A to zahájit s přidělenou částí uprchlíků azylové řízení. Česko má přitom svrchované právo vyžádat si tolik informací o původu daného člověka, kolik uzná za vhodné. A v případě jakýchkoliv pochybností uprchlíka odmítnout. České imigrační zákony jsou všeobecně považované za jedny z nejtvrdších v Evropě!

„Zavedení kvót znamená přijímat uprchlíky, migranty nebo nelegální migranty, kteří neprošli naším azylovým řízením podle českých zákonů,“ tvrdil například zástupce SPD Jiří Kobza.


Čtěte také

Průmysl lži. Jak vznikají a komu slouží dezinformace
Pravdivé i nepravdivé zprávy emailem šíří nejvíce senioři
Nenechme za sebe myslet někoho jiného


Migrantů, kteří do Evropy nepřijeli třeba kvůli válce v domovské zemi, ale kvůli lepším ekonomickým vyhlídkám, se však kvóty vůbec netýkají. Azylové řízení je zcela v režii tuzemských úřadů a zákonů. Kobza a celá SPD přitom používají „diktát Bruselu“ o přijímání uprchlíků jako hlavní argument svého odporu vůči Evropské unii.

Kobzův kolega z SPD Lubomír Volný, který na svém Facebooku proti EU často ostře vystupuje a své vědomosti opírá mimo jiné o informace z webů označovaných za dezinformační (např. Europortal.cz).

Celý článek si můžete přečíst zde