Ceny dodavatelů klesají, avšak rozdílným tempem. To, kolik mohou spotřebitelé při změně dodavatele ušetřit, napoví srovnávač nabídek, který na svých webových stránkách provozuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Porovnání navíc usnadní i nová funkce, díky které umí srovnávač číst data přímo z vyúčtování.Cenový rozdíl může být značný

Nově přidaná funkce srovnávače umožňuje načítání dat z faktur dodavatelů, což zjednodušuje proces změny dodavatele. Stačí nahrát fakturu ve strojově čitelném formátu (PDF), který dodavatelé běžně zasílají elektronicky. Samozřejmostí je i možnost zadání údajů z faktury ručně.

První pohled na výsledky srovnávače ukazuje, že u nejběžnější sazby D 02d je rozdíl v cenách nabídek výrazný. Například nejnižší nabídka je na méně než polovině ceny nejvyšší. Spotřebitelé si mohou vybírat produkty s různou fixací a délkou trvání smlouvy.


Mohlo by vás zajímat
Lidem v dluhové pasti nabízí bezplatnou pomoc Červené sluchátko
S výrazným růstem cen za energie může pomoci Úřad práce ČR


Pozor na nebezpečná ustanovení

Přestože změna dodavatele může přinést úspory, spotřebitelé by měli pečlivě prostudovat podmínky smluv se všemi dodavateli, aby se vyhnuli nepříjemným překvapením. Například zda neobsahuje nebezpečná ustanovení a dodavatel se v ní skutečně zavazuje k tomu, co nezávazně slibuje.

Prostudovat je třeba i smlouvu se současným dodavatelem, za jakých podmínek s ním mohou spotřebitelé ukončit kontrakt. U smluv na dobu neurčitou činí výpovědní lhůta typicky tři měsíce, po kterých je možné odejít bez sankce. U smluv na dobu určitou ale smlouva končí pevně stanoveným datem. A předčasný odchod v takových případech znamená úhradu pokuty a často i ušlého zisku, kterého se někteří dodavatelé ve smlouvách dožadují.

● Srovnávejte ceny energií zde

Zdroj: ERÚ a redakce