Tato kniha nabízí nástroje kognitivně-behaviorální terapie /KBT/, které opravdu fungují. Všichni jsme od rodičů, přátel, učitelů a dalších lidí obdrželi pokyny a zkušenosti. Ne všechny se osvědčily. Většině emocí předchází nějaký druh myšlenky a myšlenky právě vedou k pocitům.Pokud změníte myšlení, můžete změnit i své pocity.

Kniha vysvětluje základní nástroje a techniky KBT, které můžete začít používat, pokud si chcete ulevit od emocionální bolesti. Z některých myšlenek se stávají myšlenkové vzorce a ty mohou způsobovat emocionální bolest. Těmi nás provedou první tři kapitoly.

Další tři kapitoly vysvětlí techniky, které lze použít ke zbavení se starých vzorců myšlení a vytvořit si nové. V závěru knihy je kód ke stažení pracovních listů a dalších materiálu ke knize. Lze použít i obyčejný zápisník. Jsou zde i odkazy na další materiály.Zúžené myšlení

V kapitole „Zúžené myšlení“ například odhalíme 8 vzorců. Jedním z nich je např. „Katastrofizování“. Většina těchto myšlenek začíná slovy „co když“. Dalším vzorcem je také „Zveličování“. Z nevelkých překážek se stávají nepřekonatelné bariéry.

Relaxace

Zajímavou kapitolou je také „Relaxace“. Tato kapitola vysvětluje vysoce účinné techniky, které vás při pravidelném nácviku mohou vést do stavu hluboké relaxace. Často je možné spojit dvě i více těchto metod, aby se prohloubil pocit uvolnění. Prospěch z hluboké relaxace je možné mít za použití jakékoliv z technik.

Kontrola obav

Kapitola „Kontrola obav“ vás naučí čtyři způsoby, jak dostat obavy pod kontrolu.

Všechny techniky v této knize jsou navrženy k tomu, abyste změnili způsob, jakým na věci reagujete obvykle. Není to jednoduché, staré způsoby reagování jste pěstovali dlouhou dobu.


Mohlo by vás zajímat

Ať žije přátelství! Jak posílit a upevnit přátelské vztahy
Jak se zbavit úzkostí a depresí
Narození vnoučat změní dosavadní život. Nová role: babička


O autorech

Matthew McKay,Ph.D. Je profesorem na Wrighotově institutu v kalifornském Berkeley. Je autorem mnoha knih. Specializuje se na KBT depresí a úzkostí.

Matha Davis, Ph.D. působila jako psycholožka na psych.odd. Kaiserova stálého lékařského centra v Santa Barboře. Je spoluautorkou několika knih.

Patric Fanning je žurnalista specializující se na oblast duševního zdraví. Je autorem a spoluautorem 12 knih.

Na knize oceňuji zejména srozumitelný popis technik, které vám umožní snadno trénovat svou psychickou odolnost a pomohou vám vystoupit ze začarovaného kruhu nepříjemných myšlenek a sebepodceňování. Přeji vám hodně hezkých zážitků a úspěchů s touto knihou!

● Knihu žádejte u svých knihkupců, nebo můžete objednat z pohodlí domova zde

 
 
 
Jana Kunová   

.