Resort práce aktivně usiluje o identifikaci a oslovení ukrajinských uprchlíků, kteří by mohli přispět do oblasti zdravotnictví a sociálních služeb, kde dlouhodobě chybí pracovníci. Tuto strategii prezentoval ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) na tiskové konferenci po jednání vlády 20. prosince 2023.

Podle ministra je v oblasti sociálních služeb, stejně jako v dalších odvětvích, nedostatek lidských zdrojů. Jako jedno z možných řešení navrhuje identifikaci a oslovení ukrajinských uprchlíků, kteří by mohli vyplnit personální mezery v oblasti zdravotních a sociálních služeb. Přiznává však, že existují překážky v oblasti vzdělání, jeho uznávání a také jazykové bariéry, na kterých se právě snaží pracovat.


Psali jsme

V sociálních službách se zvyšuje počet chybějících pracovníků
Systém dlouhodobé péče v České republice je neudržitelný
Na dostupnost sociálních služeb v krajích dá Evropa 6,6 miliard
Úhradová vyhláška od ledna 2023 umožní zvýšit ceny sociálních služeb


Ministr poukázal na skutečnost, že ukrajínští uprchlíci již nyní pracují v oblasti sociálních služeb a zdravotnictví, a to i v odvětvích, kde je dlouhodobý nedostatek pracovníků. Považuje Českou republiku za nejúspěšnější zemi v adaptaci a integraci ukrajinských uprchlíků díky účasti celé společnosti a firem. Jurečka zdůrazňuje, že 123 000 uprchlíků aktivně přispívá na pracovním trhu a na místech, kde je těžké najít trvalé obsazení pracovníků.