Poslanecká sněmovna dnes vyslala hned několik dobrých zpráv jak pro stávající důchodce, tak i pro ty, kteří na penzi teprve čekají. Společně se zvýšením důchodů o 300 korun nad rámec zákonem stanové částky, poslanci odsouhlasili zvýšení penze o 500 korun pro ty, co vychovávali děti.

Důchody porostou v příštím roce o 300 korun nad rámec automaticky stanovené valorizace. Podle odhadů Ministerstva práce a sociálních věcí by měly důchody v příštím roce při zohlednění dodatečného zvýšení růst o 797 Kč (o 5,2 %). Průměrný důchod by tak měl být podle předběžných čísel zhruba 16 275 Kč a měl by dosahovat přibližně 43 % průměrné mzdy.Výchovné 500 korun pro jednoho z rodičů

Poslanci schválili také pozměňovací návrh na tzv. výchovné. Pečujícím o děti, na který má mít nárok jen jeden z rodičů, by se podle návrhu měl důchod zvýšit o 500 Kč za každé vychované dítě. Jedná především o ženy, u nichž je průměrná výše důchodů o téměř tři tisíce korun nižší než u mužů. Změny by se měly týkat současných i budoucích seniorek a seniorů.

Novela nyní poputuje k projednání do Senátu.


Čtěte také

Nárok na důchod a jeho výši vypočítá nová kalkulačka IDA