Pro předváděcí akce, na kterých podvodníci prodávali zejména důvěřivým seniorům předražené zboží, se vžil název “šmejdi”, podle stejnojmenného dokumentu. Přítrž jejich řádění učinila až účinná kampaň. Ta vedla k řadě legislativních zpřísnění pro pořádání podobných akcí. Netrvalo však dlouho a podvodníci našli určité kličky, avšak úředníci České obchodní inspekce i spotřebitelských organizací byli bdělí.

Podvodníci se však snadných zisků od důvěřivých lidí nehodlali vzdát. S uvolněním monopolu na trhu energií, udeřili znovu. I zde však díky důsledným kontrolám odpovědných orgánů dochází ke zlepšením ve prospěch důvěřivých spotřebitelů.


Čtěte také

Klasické předváděčky na ústupu, šmejdi se přesouvají na internet


Pozor také na podvodné seznamky
Na nedávné tiskové konferenci varovala nezisková organizace dTest, před neseriozními placenými seznamovacími portály. Ty nabízejí svým obětem prémiové členství na zkoušku, proto jsou velmi lákavé. Podmínkou je požadavek na zpřístupnění údajů z platebních karet. Obětí ovšem nejsou dostatečně a srozumitelně informované o automatickém obnovování členství a strhávání peněz bez vědomí majitelů konta.

Ukončení smluvního svazku je problematické kvůli záměrně špatné komunikaci ze strany podvodných seznamek. Zastavení úhrad řeší podvodníci vymáháním soukromými firmami.

V roce 2019 řešili odborníci spotřebitelské neziskovky dTest celkem 4129 stížností na taková neseriózní jednání. Jednalo se o 5 zahraničních seznamek působících na internetu: Be2, Datingclub, Dateyard, Interdate a Paidwings. Jejich práci však značně komplikuje také skutečnost, že některé z těchto firem sídlí mimo EU.

dTest odhaduje, že počet poškozených je vyšší než počet zaznamenaných stížností. Mnozí poškození se o tématu buď ostýchají mluvit, nebo neví na koho se obrátit. Eduarda Hekšová z dTestu se domnívá, že tímto způsobem mohli čeští spotřebitelé za posledních čtyři až pět let přijít o deset až dvacet milionů korun.

Proto dTest spustil kampaň „Bojujeme proti neférovým seznamkám“. Na neseriozní seznamky má v úmyslu podat hromadné žaloby. Poškození klienti se mohou obrátit o pomoc a získat podrobné údaje na internetových stránkách www.neferoveseznamky.cz.