Inhalace molekulárního vodíku pozitivně ovlivňuje průběh rekonvalescence u post-covidových pacientů. Ukázala to studie, kterou v uplynulém roce zrealizovali vědci z katedry přírodních věd v kinantropologii Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci (FTK UP).

Výsledky výzkumu jako první na světě na základě objektivních dat prezentovali možnost využití molekulárního vodíku v post-covidové terapii. Úspěch vědců také zveřejnil věhlasný časopis International Journal of Environmental Research and Public Health.Může pomáhat i s akutním respiračním onemocněním

„Výsledky studie potvrdily naši hypotézu, že molekulární vodík může pomáhat i lidem, kteří trpí například akutním respiračním onemocněním, nikoliv jen sportovcům, u nichž je prokázán pozitivní vliv užívání molekulárního vodíku na výkon a snížení únavy,“ uvedl hlavní autor studie Michal Botek. Ten se s kolegy v laboratoři zátěžové fyziologie účinky vodíku zabývá již delší dobu.

Dosavadní poznatky o antioxidačních, protizánětlivých, anti-apoptických a únavu snižujících vlastnostech vodíku se v době epidemie covidu-19 rozhodli zaměřit právě na toto onemocnění. Do výzkumu, který trval celý minulý rok, bylo zapojeno bezmála osm desítek lidí, kteří prodělali infekci koronavirem SARS-CoV-2 s lehkým nebo středně těžkým průběhem.

Účastníci prošli vstupními vyšetřeními, zejména spirometrií a šestiminutovým chodeckým testem. Na jeho základě byla hodnocena jejich aktuální funkční kapacita po prodělané nemoci. Následující dva týdny účastníci studie každý den po dobu 120 minut, respektive 2 × 60 minut inhalovali vodík prostřednictvím zařízení, které jej pomocí elektrolýzy generuje z purifikované vody.


Otužilci radí jak se ve zdraví dožít vysokého věku
Pobyt v lesích prospívá zdraví, zjistili vědci


Navíc si zaznamenávali i subjektivní pocity týkající se únavy, kvality spánku, svalové bolesti a pociťované dušnosti. Účastníci byli náhodně rozděleni na vodíkovou a placebo skupinu. Proto mohli vědci skutečně velmi přesně posoudit, jak efektivně může vodík postcovidový organismus revitalizovat.

Inhalace zlepšila chodecké výkony

Skupina, která po dva týdny inhalovala podle této metodiky vodík, se v opakovaném šestiminutovém chodeckém testu zlepšila průměrně o 64 metrů, tedy o zhruba 10 % oproti vstupnímu testu. Zatímco u placebo skupiny došlo pouze k minimálnímu zlepšení, v průměru jen o 9 metrů, přiblížil výsledky Michal Botek.

Českým vědcům se nabízí otázka, zdali vyvolaný pozitivní efekt není jen krátkodobý. A zároveň je dobře mít stále na paměti, že i přes více než 1 600 celosvětově publikovaných studií o účincích vodíku tento plyn na svoji první velkou šanci v české klinické medicíně ještě čeká s tím, že se nabízí celá škála témat pro další výzkumy.

Autor: Bc. Egon Havrlant a redakce