Poslanec Jan Birke (ČSSD) připravuje novelu zákona o silničním provozu, která by zavedla povinné kontroly zraku řidičů při výměně řidičského oprávnění.

Podle průzkumu osvětového projektu Slepí vrazi, který podporují Autoklub ČR společně s mezinárodní automobilovou federací (FIA), BESIP, firmou Zeiss a Živnostenskou komorou českých optiků, jsou řidiči se špatným zrakem stejně nebezpeční jako lidé za volantem pod vlivem alkoholu nebo drog.

Podle měření, kterého se v rámci zmíněného projektu zúčastnilo 4298 lidí bylo zjištěno, že 71 procent z testovaných má špatný zrak. Navíc, celých 46 procent z nich se tímto problémem nijak nezabývá nebo nepoužívá vhodné brýle. Z měření také vyplynulo, že 68 procent řidičů nenavštívilo v minulém roce očního lékaře. Dalších 53 procent z nich si myslí že mají zrak v pořádku.

Přestože iniciativu poslance Jana Birkeho podporuje ministr dopravy Dan Ťok (za hnutí ANO), konečná podoba zákona ještě není jistá. Podle vyjádření tiskového odboru, ministerstvo dopravy bude spolu s dopravními odborníky ještě o výsledné podobě návrhu jednat.

Autor: redakce

Čtěte také

S povinnou výměnu řidičáku do konce roku otálí 30 % řidičů zejména seniorů

● Víte že šedý zákal může být příčinou k zamítnutí lékaře vydat potvrzení způsobilosti k řízení motorových vozidel? Bezproblémová operace šedého zákalu není složitá a je plně hrazená zdravotní pojišťovnou. Čtěte víc

Podívejte se na video jak operace šedého zákalu probíhá a jak se bezprostředně po ní pacienti cítí

Při prodeji auta se vyvarujte odpovědnosti za provinění kupujícího

Přihlaste se zdarma do programu pro aktivní řidiče seniory

Motoristy čeká od října 2018 řada změn

Povinné zdravotní prohlídky řidičů-seniorů