Řidiči směřující na české dálnice využijí klasické papírové dálniční kupóny, které platily 25 let už jen do konce ledna 2021. Nahradí je elektronické viněty, všeobecně známé jako elektronické dálniční známky. Ty je možné už platit s předstihem buď přímo z počítače, nebo na poštách či ve speciálních samoobslužných kioscích. Jejich platnost je, na rozdíl od těch papírových, od zvoleného data po dobu jednoho roku, nebo 30 dní, či 10 dní.

Zpoplatněné komunikace

Mapu a podrobný seznam zpoplatněných úseků naleznete zde

Jak provézt platby a registraci vozidla v e-shopu

Nejjednodušší způsob, jak elektronickou dálniční známku koupit, je prostřednictvím e-shopu e-Daĺnice.cz. Ten je dostupný jak z počítače, tabletu, tak z chytrého telefonu.

1 Vyberete druh elektronické dálniční známky (na rok, 30 dní, 10 dní).
2 Zadáte SPZ a zemi registrace vozidla.
3 Vyberete počátek platnosti elektronické dálniční známky.
4 Případně uplatníte nárok na Eko cenu (vozidla s pohonem na zemní plyn nebo biometan).

Jak dlouho po zaplacení můžete vyrazit na dálnici

Když zvolíte nejjednodušší způsob a na portálu eDalnice.cz z Vašeho počítače, tabletu, nebo mobilu zaplatíte bezhotovostně, obdržíte potvrzení do emailu a až poté se můžete vydat na dálnici.

V případně že platíte bezhotovostně nebo v hotovosti na jednom z prodejních míst, tak po uhrazení můžete okamžitě vyrazit na dálnici. Systém o vás bude vědět.

Pokud ale poplatek budete hradit bankovním převodem, je třeba vyčkat, až platba dorazí na účet poskytovatele. Ten odešle potvrzení a poté se můžete vydat na dálnici.

Kde najdete obchodní místa

Pokud nechcete kupovat elektronickou dálniční známku v e-shopu eDalnice.cz, můžete si k nákupu moci zvolit jedno z obchodních míst – Česká pošta a čerpací stanice EuroOil..
Obsluze zde nadiktujete potřebné údaje: vybraný ddruh elektronické dálniční známky, stát registrace vozidla, SPZ, počátek platnosti, (případně nárok na Eko cenu). Po uhrazení nezapomeňte požádat o potvrzení a můžete vyrazit na cestu.

Nákup v samoobslužném kiosku (od ledna 2021)

Nákup v samoobslužném kiosku v sobě kombinuje možnost nákupu v e-shopu, ale zároveň na obchodním místě. Samoobslužné kiosky budou umístěné zejména v příhraničních oblastech před vjezdem na zpoplatněný úsek dálnice a za elektronickou dálniční známku v nich bude možné platit pouze bezhotovostně.

Změna platnosti u roční známky a obnova

Dosud roční známka platila na kalendářní rok a to od 1 února do konce ledna roku následujícího. V případě elektronické dálniční známky se rokem rozumí 365 dní ode dne pořízení, nebo aktivace. Znamená to, že si známku můžete koupit kdykoliv v průběhu roku, bude platná po dobu celého Vámi zvoleného období.

Všechny tři druhy elektronických dálničních známek umožňují odklad platnosti až o tři měsíce. Můžete si proto nastavit platnost dopředu a nikoliv už v den platby. Začátek platnosti je však třeba stanovit už při nákupu známky.

Potvrzení, které dostanete po zaplacení známky, obsahuje i přesné datum platnosti. Při zadávání objednávky známky můžete též zadat volbu pro upozornění konce platnosti, které bude zasílané s předstihem na Váš e-mail nebo zprávou SMS na Váš mobil. Na eshopu eDalnice.cz je také možné kdykoliv platnost Vaší známky ověřit.


Mohlo by vás zajímat

Povinné zdravotní prohlídky řidičů-seniorů

Při prodeji auta se vyvarujte odpovědnosti za provinění kupujícího

Přihlaste se zdarma do programu pro aktivní řidiče seniory

Motoristy čeká od října 2018 řada změn

Kontroly zraku řidičů budou povinné

Operace šedého zákalu je bezbolestná a je hrazená zdravotní pojišťovnou

Novela bodového systému je přísnější k závažným přestupkům, mírnější k bagatelním


Kdo je od plateb osvobozen

Stávající rozsah osvobození v oblasti ZTP a ZTP/P zůstane zachován i v rámci nového systému elektronické dálniční známky.

Systém bude příští rok fungovat následovně:
Nebude potřeba před užitím zpoplatněné pozemní komunikace žádná činnost ze strany osob ZTP a ZTP/P, stejně jako osob přepravující nezaopatřené děti, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastozou.

Vzhledem k tomu, že kontrola bude zatím probíhat jako doposud přímo na zpoplatněné pozemní komunikaci, tak stačí při kontrole předložit průkaz osoby ZTP a ZTP/P či doklad o onemocnění (u nezaopatřeného dítěte) a tím tyto osoby prokáží oprávněnost svého osvobození a již nebude třeba následně nikde nic dokládat či prokazovat. Pro výše uvedené osoby se tedy oproti stávajícímu systému vůbec nic nemění.

Od poplatku budou také osvobozena vozidla s pohonem na elektrickou energii, vodík nebo v kombinaci s jiným palivem (hodnota emisí CO2 do 50 g/km) a také historická vozidla se speciální registrační značkou.

Snížené ceny

Snížené ceny (tzv. Eko ceny) se týkají vozidel poháněných zemním plynem nebo biometanem; přičemž poplatek na 1 rok činí 1 000 Kč, na 30 dnů 300 Kč a na 10 dnů 200 Kč.

Jaké hrozí bez elektronické dálniční známky sankce?

Pokud řidič kupon nemá nebo ho má neplatný, může dostat pokutu až 5 tisíc korun na místě. Ve správním řízení činí sankce až 100 tisíc korun.

Zdroj: MD ČR a eDalnice.cz, redakčně upraveno