Zdravotnická záchranná služba v České republice získala nového pomocníka při určování polohy lidí v ohrožení zdraví, či života, kteří volají na tísňovou linku 155. Je jím aplikace pro chytré mobilní telefony ZÁCHRANKA, kterou si můžete i vy stáhnout zdarma. Tato aplikace funguje od dubna 2018 také v Rakousku.

V případě nouze stačí několik vteřin přidržet nouzové tlačítko s ikonkou aplikace na displeji chytrého telefonu. Tímto jednoduchým způsobem se spustí vytáčení linky 155 a současně se automaticky odešle zpráva, která záchranářům ukáže polohu volajícího i doplňující informace týkající se zdravotního stavu postiženého. Pokud byly tyto informace při ukládání aplikace na mobil zadány. Mezi další užitečné funkce patří také seznam o nejbližším AED – automatizovaném externím defibrilátoru v okolí.Používání aplikace je velice snadné a funguje po celém území České republiky. Její hlavní přednost spočívá v tom, že dokáže záchranářům určit přesnou polohu volajícího. To je důležité zejména tehdy, kdy je volající v takovém místě, které nezná a nemůže upřesnit. Například v lese, v horách nebo jiném nepřehledném terénu. Na aplikaci je v této chvíli napojeno všech 14 systémů operačních středisek zdravotnických záchranných služeb.

● Bezplatnou mobilní aplikaci ZÁCHRANKA pro váš chytrý telefon, která od svého spuštění v březnu 2016 už zachránila mnoho životů, si můžete zdarma stáhnout zde