Seniorský cestovník – Na výlety se nechodí jen za pěkného počasí na jaře či v létě. Chodit se dá po celý rok a škoda dne, kdy sedíme doma. S kamarádkou stále vymýšlíme nové trasy na celoroční výšlapy. Tentokrát jsme se vydali navštívit Památník Karla Čapka.
Bydlíme v Praze, takže nebyl problém najít autobus směrem na Dobříš. Jezdí tam i vlak, ale cesta trvá delší dobu. Bus vyjíždí ze stanice Na Knížecí, ale je třeba, aby stavěl v zastávce Dobříš, železniční stanice.
Ze zastávky jsme se vydali směrem na Starou Huť kolem restaurace Na Prachandě, kde je možné si popřípadě dát oběd či posedět u kávy.
Silnice na Starou Huť je celkem klidná a trvá asi půl hodiny. Ve Staré Huti jsme hned narazili na směrovky k Památníku Karla Čapka. Jelikož jsme šli v podzimním čase, skoro nikoho jsme po cestě nepotkali. Cesta vede kolem rybníka Strž a je velmi malebná. Netrvá déle než půl hodinku. Celkem od zastávky autobusu k památníku se jedná přibližně o 3-4 kilometry chůze.
Vila v empírovém stylu, kterou dostali novomanželé Čapkovi jako svatební dar k doživotnímu užívání. Foto: Jana Kunová, Seniorclub.cz
Brzy jsme mezi stromy zahlédli vilu v empírovém stylu, kterou dostali novomanželé Čapkovi jako svatební dar k doživotnímu užívání od podnikatele Václava Palivce, bratra Čapkova švagra. Domek původně patřil ke zrušené železárně.
Karel Čapek s manželkou herečkou Olgou Scheinpflugovou zde trávil poslední roky svého života /1935-1938/. Vila sloužila hlavně jako letní sídlo a sídlo pro hosty.
Ve vile je umístěna rozsáhlá expozice ze života Karla Čapka, jeho ženy a přátel, kterou si sami jistě rádi prohlédnete. Je třeba si na prohlídku vyčlenit čas, zabere nejméně hodinu i více.
Vila je obklopena kouzelnou zahradou se vzrostlými stromy a potokem, kde je možno posedět a nechat se unášet doteky přítomnosti jejich tehdejších obyvatel.
Neváhejte a vydejte se na cestu do blízkosti Dášeňky i Pejska s kočičkou, vašich prvních dětských knížek.