Parlamentní průmyslový výbor Evropského parlamentu (EP) hlasoval pro prodloužení programu „Roaming jako doma“ o dalších deset let. Roaming je poskytování telekomunikačních služeb účastníkovi v jiné síti nebo v jiné zemi, než v které je účastník zaregistrován pro své telekomunikační služby. V rámci roamingu budete mít k dispozici stejné služby, jako máte u svého operátora.
Aktualizovaná legislativa, navazující na odstranění roamingových poplatků v roce 2017, také provádí úpravy zaměřené na lepší roamingové služby pro cestovatele.
Podle textu přijatého poslanci EP by spotřebitelé i nadále využívali možnost používat mobilní telefony při cestách do zahraničí v EU bez dalších poplatků nad rámec toho, co již platí doma.
V zahraničí by navíc měli nárok na stejnou kvalitu a rychlost mobilního připojení jako doma. Poskytovatelé roamingu by byli povinni nabízet roamingové podmínky stejné jako v tuzemsku, pokud jsou v zemi, kterou lidé navštěvují, k dispozici stejné technologie a podmínky v síti. Europoslanci chtějí zakázat obchodní praktiky snižující kvalitu služeb regulovaných maloobchodních roamingových služeb (např. Přepnutím připojení ze 4G na 3G).
Volný přístup k tísňovým službám
Přístup k tísňovým službám by byl cestujícím poskytován bez dalších poplatků – ať už prostřednictvím volání nebo SMS, včetně přenosu informací o poloze volajícího. Podle europoslanců by operátoři také museli poskytovat uživatelům roamingu informace o evropském tísňovém čísle 112. Europoslanci také chtějí, aby zdravotně postižené osoby měly přístup k pohotovostním službám bez dalších poplatků.
Ukončení příplatků za volání v rámci EU
Europoslanci také navrhují ukončení příplatků za hovory uvnitř EU (např. Při volání z Belgie do Itálie), které jsou v současné době omezeny na 19 centů za minutu. Uživatelé by platili pouze dodatečné náklady objektivně odůvodněné poskytovatelem.
Čtěte také
● Cestující mohou za ztracené zavazadlo získat odškodné až 35 000 Kč
● Po Evropě cestujte bezpečně. Při potížích uplatněte svá práva
● Při platbách kartou v zahraničí pozor na variantu DCC
Citát
Vedoucí europoslankyně Angelika Winzig (EPP, AT) uvedla: „Roam-like-at-home je bezprecedentní evropský úspěch. Ukazuje, jak všichni máme přímý prospěch z jednotného trhu EU. Chceme dále snižovat náklady a zlepšovat kvalitu služeb pro všechny evropské občany. Je to pro nás příležitost přidat některá pozoruhodná vylepšení, která budou ku prospěchu občanů a podniků, aniž by narušila provozovatele mobilních sítí. S tímto nařízením děláme další důležitý krok ke skutečnému evropskému jednotnému digitálnímu trhu, pro úspěšnou, silnou a efektivní Evropskou unii budoucnosti “.
Další kroky
Nová pravidla budou muset být schválena Parlamentem a Radou, než vstoupí v platnost. Zpráva byla přijata 67 hlasy pro, 0 proti a 7 se zdrželo hlasování. Europoslanci odhlasovali zahájení jednání s Radou, přičemž 67 hlasů bylo pro a 0 se zdrželo hlasování. Mandát bude vyhlášen na plenárním zasedání 18. – 21. října. Rada odsouhlasila svůj vyjednávací mandát 16. června 2021. První trialog by se pak uskutečnil 26. října.
Minulost
Nařízení o roamingu stanovilo pravidlo „ roam -like-at- home„ (RLAH), které nařizovalo ukončení maloobchodních roamingových poplatků od 15. června 2017 v EU. Nařízení je součástí úspěchů jednotného digitálního trhu EU a v současné době je v platnosti do 30. června 2022.
Pět let po přijetí nařízení v roce 2015 Komise režim přezkoumala, aby posoudila jeho účinky a potřebu jeho rozšíření. Ve svém posouzení dopadů Komise poukázala na to, že podmínky na trhu zatím nezaručují, že by bezplatný roaming mohl pokračovat bez regulačních zásahů, a navrhla rozšířit pravidla po jejich aktuálním datu skončení platnosti 30. června 2022.