Nakladatelství Maraton poprvé česky vydalo proslulé svědectví sira Fitzroye Macleana o jeho působení mezi lety 1937–1945. Diplomat, voják a politik ze starobylého skotského rodu se proslavil svými dobrodružnými pamětmi Výpravy na Východ, které posloužily coby inspirace autorovi knih o agentu 007 Ianu Flemingovi.

První část knihy se odehrává v Rusku v letech 1937–1939, kdy jako diplomat pozorně sledoval stalinské monstrprocesy a jasnozřivě rozpoznal povahu a rozpínavost Ruska.

Druhá líčí jeho válečné zážitky v komandu SAS na Sahaře a třetí zachycuje jeho působení v Jugoslávii, kam ho vyslal Churchill, aby podporoval a koordinoval Titovy partyzány.Macleanovy paměti přinášejí zásadní svědectví o stalinismu, bojích druhé světové války a Titovi. Kniha je psána poutavým a svižným stylem a její četba přináší vedle historického poznání také mimořádný čtenářský zážitek.


Mohlo by vás zajímat

Statek. Boj za zachování rodinného majetku v rušných dobách
Průmysl lži. Jak vznikají a komu slouží dezinformace


.

Knihu si můžete také zdarma poslechnout

O fascinujících peripetiích Macleanova osudu je nyní možné si poslechnout rovněž 15tidílný seriál čtení z knihy, který vysílá ČRo PLUS v pořadu Radiokniha.

Čte: Aleš Slanina
Překlad: Pavel Pokorný
Režie: Radim Nejedlý
Pro rozhlas upravil: Ludvík Němec

Běžná cena tištěné knihy 498 Kč, v e-shopu s 35% slevou 324 Kč.
Cena e-knihy 248 Kč, zakoupit ji můžete ZDE.