Osamělost je celosvětová moderní epidemie, která vážně poškozuje naše psychické i fyzické zdraví. Právě proti ní bojuje Festival RE:PUBLIKA ve svém posledním týdnu. V Brně se tak láskou zastavuje čas!

Ilustrační foto: pixbay.com

Osamělost je celosvětová moderní epidemie, která vážně poškozuje naše psychické i fyzické zdraví. Právě proti ní bojuje Festival RE:PUBLIKA ve svém posledním týdnu. V Brně se tak láskou zastavuje čas!

Ve Velké Británii zřídili ministerstvo pro osamělé lidi, samota je problém i u nás
Chronickou osamělostí trpí jeden člověk z deseti, ve věku nad 75 let je to v České republice dokonce každý třetí člověk. Roste také počet jednočlenných domácností, v současnosti je to téměř každá třetí. Osamělost má velmi neblahé následky na naše zdraví, zkracuje život podobně jako obezita nebo kouření. Ve Velké Británii kvůli ní zřídili ministerstvo, v Brně se alespoň na týden zastaví čas!

Brněnský orloj jako symbol lásky nejen v Brně
Každé město má svá tradiční místa k setkávání. V Brně mezi ně určitě patří “časostroj” na náměstí Svobody. Ten se proto na týden promění na brněnský symbol lásky. Poprvé ve své historii se na sedm dní zastaví, nebude měřit čas a stane se “pouze” místem setkání rozpoznatelným na dálku. “Již v návrhu našeho multifunkčního hodinového stroje jsme počítali s tím, že bude reagovat na brněnské i celospolečenské otázky. Zastavit ho ve jménu lásky je podle mě skvělý nápad,” popisuje jeden z autorů sochy Petr Kameník.

Zastavením časostroje dojde také k tomu, že z něj nebudou poprvé padat proslulé „kuličky“. „O sedm kuliček zájemci nepřijdou, naopak. Na facebooku Festivalu RE:PUBLIKA o ně budou moci soutěžit a do soutěže jich neposkytneme sedm, ale rovnou jedenáct. Zájemci, kteří by chtěli mít kuličky RE:PUBLIKA doma stoprocentně, si je mohou navíc koupit v našem infopointu na brněnském výstavišti,” dodává Adéla Nováková, tisková mluvčí TIC BRNO.

Buďme zase spolu!
Festival RE:PUBLIKA má podtitul Buďme zase spolu!. “Toto heslo má tři roviny: historickou, současnou i tu budoucí. Z historického hlediska se chceme aspoň na chvíli vrátit a oslavit společný stát nás, Čechů a Slováků. Pozitivním přístupem a sounáležitostí chceme v současnosti bojovat proti strachům a nesmyslnému rozdělování společnosti a světa. A budoucnost? To je právě téma osamělosti a boje s ní,” přibližuje Pavel Anděl, kreativní ředitel festivalu.
V programu Festivalu RE:PUBLIKA se tento poslední aspekt zohlední především v projektu umělkyně Kateřiny Šedé, která na poslední festivalový víkend (16-17/6/2018) chystá největší československé rande. V jeho rámci se v pavilonu G2 setká 1918 osamělých lidí a pokusí se svoji samotu překonat. Akce je pro předem registrované, jinak bez omezení.

Přijďte randit/seznámit se na brněnské výstaviště!
Celý poslední týden ale mohou prostory brněnského výstaviště sloužit jako nejlepší místo pro rande. Festival RE:PUBLIKA nabízí možnost si zasportovat, navštívit výstavy, užít si koncert i dobré jídlo a kávu. Tedy opravdu bohatý program se vstupem zdarma. “Na Festivalu RE:PUBLIKA nemusíte jen randit, můžete se tu i seznámit. Na našem infopointu můžete nechat vzkaz, případně si tu můžete vyzvednout červený pásek na ruku a díky němu poznat lidi, kteří to mají stejně,” uzavírá Nováková.

♥ Akce se bude konat na brněnském výstavišti ve dnech 16. – 17. 6. 2018, pavilon G2

V případě zájmu se přihlaste zde: https://www.nejvetsirande.cz/#slidetop