U příležitosti 25. výročí vzniku Slovenské republiky udělil prezident Andrej Kiska v pondělí 1. ledna 2018 státní vyznamenání 25 osobnostem z České a Slovenské republiky. Mezi vyznamenanými je i zpěvačka a disidentka Marta Kubišová, operní zpěvačka Gabriela Beňačová a politik Petr Pithard, kteří obdrželi Řád Bílého dvojkříže II. třídy.

Slavnostní akt udělování státních vyznamenání proběhl v bratislavské Redutě. Zúčastnila se celá slovenská politická reprezentace, v čele s prezidentem Andrejem Kiskou a premiérem Robertem Ficem i stovky hostů. Symbolicky bylo vyznamenaných výjimečný počet dvaceti pěti mužů a žen, právě jako připomínka zmíněného výročí.

Z proslovu presidenta Slovenska: „Výber ocenených, výnimočné osobné a ľudské kvality týchto žien a mužov, sú vzácnou príležitosťou ukázať, čo naozaj trvalo obohacuje našu spoločnosť.“ – „Ešte stále oceňujeme ľudí, ktorí v druhej svetovej vojne bojovali proti fašizmu aj tých, ktorí sa vzopreli totalitnému komunistickému režimu. Ľudí, ktorí bojovali za našu budúcnosť a slobodu za cenu toho, že svoju budúcnosť ohrozili a svoju slobodu stratili. Oceňujeme ich z vďaky za to, čo pre nás urobili. Aj preto, aby sme si pripomenuli, aký vzácny a krehký je náš slobodný a pokojný život. Koľko odvahy, obetavosti i utrpenia je potrebných na porážku zla.“ – „Oceňujeme dnes aj každodenné hrdinstvo ľudí, ktorí sa rozhodli naplniť svoj život pomocou druhým.“ – „Ďakujem vám za radosť, ktorú nám prinášate. Za hrdosť, ktorú môžeme za vás cítiť. Za poznanie, ktoré nám prinášate. Za inšpiráciu, ktorú sú pre nás vaše výnimočné činy a vaše výnimočné životné príbehy.“

„Hlas, který se stal symbolem touhy po svobodě. Poselství její Modlitby je platné dodnes,“ bylo uvedeno ve zdůvodnění vyznamenání Marty Kubišové, které ocenilo i její činnost jako mluvčího Charty 77. Odnesla si vůbec největší potlesk slavnostního večera, kdy musela pro tuto příležitost na zcela netypickou „děkovačku“.