Vláda v pondělí 16. 11. 2020 schválila nařízení o maximálním počtu lidí v obchodech. Platit bude od středy 18. 11. 2020. Jeden člověk pro sebe bude muset mít prostor 15 metrů čtverečních. Opatření se nelíbí Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR). Vládu SOCR ČR opakovaně upozorňoval, že tento odborně nijak nezdůvodněný limit povede k vytvoření značné koncentrace lidí před vstupem do obchodů a nákupních center a 20-30 % zákazníků nebude možno vůbec obsloužit. Navíc toto opatření zbytečně zvýší mobilitu lidí, kteří se budou mezi prodejnami pohybovat a hledat tu s nejmenšími frontami.
Co může nastat
- Omezení počtu zákazníků v prodejnách prudce zvýší koncentraci lidí před obchody
- Až třetina zákazníků nebude vůbec obsloužena, další budou muset čekat desítky minut venku v zimě
- Obchody se během celé epidemie nestaly ohnisky šíření epidemie, a to i díky investicím ve výší téměř 5 miliard Kč
„Fakta mluví jasně. Zavedení limitu jednoho zákazníka na 15 metrů čtverečních plochy bude ve špičce znamenat až hodinu dlouhé čekání na vstup do prodejny. Venku a v zimě. To, co naopak potřebujeme, je maximálně urychlit odbavení zákazníků, prodloužit dobu prodeje jako v jiných zemích a soustředit se na hygienickou ochranu zákazníků i zaměstnanců. Namísto toho česká vláda nechá prodejny v neděli uzavřené a zkracuje dobu prodeje v ostatní dny,“ uvedl Tomáš Prouza, prezident SOCR ČR a viceprezident Hospodářské komory ČR.
Navrhované opatření povede ke zvýšenému shlukování
„Vláda od začátku mluví o nutnosti zamezit shlukování lidí a snížit jejich mobilitu. Co ale udělá člověk, který přijde a uvidí desítky metrů dlouhou frontu před prodejnou? Půjde hledat jinou. To ať pak vláda pustí do ochozů fotbalových stadionů fanoušky. Efekt bude stejný.“
Obchody se i díky masivním investicím ve výši 4,8 miliardy Kč do hygienických opatření dosud nestaly ohnisky šíření koronaviru. Zvládly obrovské výkyvy poptávky letos na jaře a i přes nepříznivou situaci na mezinárodních trzích udržely přijatelnou cenovou hladinu potravin. Řadu opatření obchody udržovaly i přes léto nad rámec povinností stanovených vládou, a stejně odpovědně se chovají i nyní. „Děláme vše pro to, aby byli naši zákazníci i zaměstnanci v bezpečí – a jsme v tom úspěšní. V řadě věcí se inspirujeme příklady ze zahraničí a nechápeme, proč se stejně nepoučí i vláda,“ dodává Tomáš Prouza.
Analýza dat návštěvnosti prodejen
Výzva k okamžitému zrušení omezení počtu lidí na prodejně je založena na analýze dat návštěvnosti prodejen, nikoli pocitech či dojmech. Naproti tomu argumentace vlády, „že si to tak myslí“, je naprosto nepřijatelná. Stejně tak nepřijatelné je, že dnes oznámená „tabulka opatření“ byla projednána pouze Radou vlády pro zdravotní rizika a nikoliv vládou.
„Vláda chce stanovit zásadní pravidla fungování české společnosti na mnoho měsíců, požaduje pro jejich aplikaci dlouhodobé zachování nouzového stavu, ale přitom premiér a jeho ministři odmítají nést odpovědnost za změny, které prosazují,“ připomíná Tomáš Prouza.