Herečka se přestěhovala na venkov, který splňuje její ideální představu o bydlení. Má ráda život v přírodě, les, těší ji vyjít za domek a být venku v zeleni, na trávě, na zahradě. Pěstuje běžnou zeleninu, má skleník plný rajčat, paprik a okurek, na zahradě téměř veškerou zeleninu.

Odstěhovala se na venkov protože se v přírodě vždy cítila doma
„Baví mě hrabat se v hlíně. A taky to, jak lidé na venkově skoro všechno zužitkují. Soused nám dá vajíčka, a my mu vracíme skořápky. Příroda tady má takový ten koloběh. Když něco shnije, nevyhazujeme, ale zahrabu do země, zužitkuji. Strašně mě fascinuje, jak to funguje. I třeba to, že zasadím semínko a ono z toho vyroste něco užitečného“. Odpovídá paní Zedníčková na dotaz, proč si zvolila život na venkově a dodává: „Ještě se spoustu věcí učím, ale hrozně mě to fascinuje. Je to vlastně takový můj koníček. Snažím se zpátky naučit to, o co nás civilizace připravila, na co naše generace žijící ve městech už zapomněla.“

Lucie Zedníčková je proslulá tím, že dokáže ze semínek nebo pecek vypěstovat exotické rostliny. Prý zasadí každou pecku z ovoce, které sní. Známí si z ní utahují, že to, co vypěstuje každý, se jí nedaří, ovšem exotickým rostlinám se u ní daří.

„Vždycky, i když jsem bydlela v bytě, jsem měla k dispozici zahradu. Třeba na chalupě u našich. Od dětství mě bavilo různě experimentovat, pěstovala jsem kaktusy, kytičky… Pěstování zeleně mě vždycky přitahovalo. Kdysi jsme měli půdní byt, ve kterém sice bylo v létě příšerné horko, ale na druhou stranu se tam dařilo exotickým rostlinám. Po celém bytě se nám táhly liány. Dokonce jsem vypěstovala tahitskou vanilku!“ Říká s úsměvem.

Ekologie a ochrana přírody jsou její srdeční záležitost
Herečka je známá také svým přístupem k ekologii, zájmu o naší planetu. Naprosto nedokáže pochopit, jak může někdo úmyslně poškozovat přírodu, vyhazovat po lese odpadky.

„Nedávno jsem se tak zamyslela nad obdobím, které teď všichni prožíváme – myslím tím koronavirus. Jsem zvyklá na všem špatném hledat i něco dobrého. A v tomto případě se ukázalo, že tím, jak lidi necestovali do práce auty, omezila se vlastně veškerá doprava – včetně té letecké, továrny byly zavřené a spoustu škodlivin, které díky vymoženostem civilizace jdou do ovzduší, najednou nikdo nevypouštěl… Vlastně to má pozitivní efekt na očištění naší planety. A druhý efekt je ten, že i já jsem na čas přišla o práci a musela začít šetřit. Najednou jsem musela opravdu přemýšlet nad každou vyhozenou věcí, nad tím, jak hospodařím. Je mi líto se něčeho jen tak zbavovat, přemýšlím, jak cokoli zužitkovat.“ Přemýšlí zamyšleně nahlas.

Členství v porotě mezinárodního ekologického filmového festivalu Lucie Zedníčková vítá.
Není sice zanícený ekolog, nicméně je toho názoru, že je lidstvo s přírodou a zvířaty propojené.

„Jsem ráda, že mám možnost být letos v porotě MFF EKOFILM. Šířit informace o tom, proč je nutné chránit naší planetu nebo jak se k přírodě chovat, má smysl. Chtěla bych, aby si lidé uvědomili, že pečovat o naší planetu, o přírodu a chránit ji, je pro lidstvo nesmírně důležité. Jsme přece součástí přírody! Když vyhodíme někde nějakou plechovku nebo nějaký odpad do moře, ošklivě se nám to vrátí. Mě by nikdy nenapadlo se takhle chovat. A k tomu jsem i vedla svoje děti.“ Říká s nadšením.

„Planetu přece máme půjčenou, jsme tady na návštěvě a sdílíme ji se všemi bytostmi. To není jen náš monopol – a už vůbec ne náš majetek. Jaké připravujeme prostředí našim dětem? Kolik už vyhynulo zvířat kvůli naší bezohlednosti. A to není jedno. Biologický řetězec na sebe přeci navazuje. Naruší se rovnováha a ve finále to stejně odneseme my, lidi. Málokdo si asi uvědomuje, jak strašná katastrofa by přišla, kdyby vyhynuly včely… Tohle by se mělo ve škole učit. Děti by měly od malička poznávat, co naší planetě svědčí – a jak se k ní chovat.“ Varuje Lucie Zedníčková.

● Lucie Zedníčková je známá česká herečka. Vystudovala pražskou DAMU po maturitě na gymnáziu, poté hrála v Realistickém divadle, byla členkou souboru v Činoherním klubu, vystupovala s divadelní společností Háta. Na svém kontě má desítky televizních, filmových a divadelních rolí. Diváckou přízeň si získala v začátcích své kariéry filmy Kouř, Helimadoe nebo Saturnin. V současné době se svým partnerem založila divadelní spolek Z.L.O.M. Vaz. Prvním počinem tohoto spolku je komedie Smích zakázán. Lucie je známa svým environmentálním přístupem, lásce k přírodě a všemu živému.

Mezinárodní filmový festival MFF EKOFILM se uskuteční v Brně, ve dnech 14. až 17. října. A můžete se zde potkat nejen s herečkou Lucií Zedníčkovou, ale také s mnoha zajímavými lidmi z oblasti environmentální oblasti, shlédnou opravdu výjimečné filmy z celého světa, účastnit se besed či workshopů.

Více informací o festivalu zde.

Autorka: Helena Váňová Production