Dva absolventi ČVUT Praha vymysleli unikátní termokameru na odhalování potenciálně nemocných koronavirem u cestujících na letištích, v hromadné dopravě i třeba v nemocnicích. Opakovaně nabízeli svůj přístroj a výrobní kapacity české vládě, ministr Vojtěch ale aktuálně ohlásil nákup 500 přístrojů v Číně. Rozhodnutí silně kritizují lidovci, kteří se ptají, jak tento krok odpovídá slibu vlády podporovat české firmy.

„Firma Workswell dvou českých absolventů ČVUT získala za svou termokameru špičkové kvality už světové renomé. Je skutečně tristní, když jim zrovna česká vláda řekne, že o jejich výrobky vůbec nemá zájem a raději jich nakoupí hned 500 opět někde v Číně,“ kritizuje aktuální rozhodnutí ministerstva zdravotnictví europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který už před 2 týdny vládním představitelům přístroj ke screeningu horečnatých projevů infekčních onemocnění doporučoval – bohužel bez úspěchu.

„Rozhodnutí pana Vojtěcha jednoduše považuji za nehoráznou urážku českého inovativního průmyslu a důkaz toho, že sliby podporovat české firmy a dodavatele byly jen další účelovou lží!“ nebere si servítky Zdechovský.

Kritikou nešetří ani bývalý europoslanec Pavel Telička. Ironicky na svém tweetrovém účtu komentoval rozhodnutí vlády nakoupit 500 kusů termokamer namísto v Česku v Číně slovy: „Ale to už není náhoda, že @AndrejBabis“…