Zen je ta největší lež všech dob je kniha japonského šiřitele zazenu Kódó Sawakiho, nabízí západnímu člověku přetíženému myšlenkami a spekulacemi to, co hledá. Zen je „přímočarý“ a jde rovnou do prožitku.
Kniha vznikla na základě promluv zapsaných nejbližšími žáky Kódó Sawaki. Skládá se z kapitol, které jsou krátké, míří přímo na tělo a jsou často ironické. Čtenáře překvapí svou rázností, úderností a syrovostí. Jsou jak vichřice, jindy mírné a laskavé, aby nás probudily z naší nevědomosti, nostalgie a váhavosti. Když už máme pocit, že rozumíme, co autor chtěl říct, jsme ironií a rázností vrženi zpět.
Nejlépe nám knihu přiblíží myšlenky /citace/ z knihy:
Není to zvláštní, že lidé chtějí šetřit silami? Někomu jako jsem já, kdo nemá žádné zvláštní nadání a kdo není ani nijak zvlášť inteligentní, kdo nemá ani peníze, ani rodiče, tomu nezbývá, než ze sebe vydat všechno. V tomto ohledu jsem měl s tímto životem štěstí. Protože jaké štěstí mohlo být větší, než se nalézt v podmínkách, které mě nutí ze sebe vydat všechno?
Přestaň kňourat. Žij v přítomnosti, v tento den, v tomto okamžiku. Vždyť co jiného ti zbývá, než na tomto místě udělat to nejlepší, co můžeš?
Až se lidstvo konečně vrátí ke své pravé přirozenosti, všechny problémy se vyřeší. Nicméně až do dneška se zatím vše točilo jen kolem peněz, jídla a sexu – naprostý blázinec.
Všechno na světě něco stojí. Nic není zadarmo. Proto nám také nedává smysl, máme-li něco udělat zadarmo. Nic nevyžaduje větší odhodlání, než udělat nějakou věc zcela zadarmo.
Co znamená být jedno s univerzem? Jedním slovem: „Nemyslet!“
Nic v životě nezůstává pevné: štěstí se při bližším pohledu ukáže jako neštěstí, neštěstí se ukáže jako štěstí. Život je sen, který sníš prostřednictvím svých myšlenkových témat.
Kůň se nikdy nechová hůře než kůň. Člověk má volbu a může překročit své lidství, místo toho dává přednost podléhat svým zvířecím pudům.
Zemřeš. Přesto se zajímáš jen o peníze a dobré jídlo. Chceš nahrabat, kolik jen jde. To je příčinou tvého utrpení.
Není nic, co by ti patřilo, a není také nic, co by patřilo mně. Vše, co nazýváš svým vlastnictvím, máš jen propůjčené na krátký čas svého života.
Život je smrt, smrt je život. Protože všechno je jen sen: sníme, že žijeme, jako sníme, že zemřeme. Ve skutečnosti je život a smrt jedním.
Žiješ, abys pracoval, nebo pracuješ, abys žil? Zdá se, že většina lidí tráví celý život tím, že si dělá starosti o svou každodenní obživu. Tímto způsobem žiješ svůj život defenzivně, bojuješ předem prohranou bitvu. Když žiješ, žij pro nějaký úkol, a pro tento úkol bys měl také jíst.
Proč jsou všichni lidé vlastně v takovém stresu? Protože jsou všichni tak zaměstnáni tím, že pro sebe chtějí stále něco extra.
Autor knihy Kódo Sawasaki Róši /1880-1965/
Jeho rodné jméno bylo Saikiči. V raném věku mu zemřeli oba rodiče. Byl vychováván rodinným přítelem. V patnácti letech utekl z domova a o rok později vstoupil do kláštera, kde byl v sedmnácti letech ordinován na mnicha a obdržel jméno Kódó. Cestoval po celé zemi a dostalo se mu přezdívky „Bezdomovec Kódó“.
Věřil v důležitost samotného zazenu, který nelze nahradit rituály a ceremoniemi.
Knihu vydal jako první vydání v roce 2020 Nakladatelský dům Grada pod značkou Alferia.
Je dobré knihu několikrát přečíst, popřípadě potom darovat přátelům či blízkým. Vřele doporučuji a dávám 5 *****.
Datum vydání: 05. 10. 2020
Katalogové číslo: 75051
ISBN: 978-80-271-1020-9
Formát / stran: 120×165, 224 stran
Jazyk: Čeština
Knihu z pohodlí domova můžete koupit zde