Ilustrační foto: screenshot youtube.com
Lidové noviny 28. dubna 2019 na titulní straně: 74 let od konce války. „Tři desítky džípů si včera v Praze připomněly konec 2. světové války .“Druhá světová válka proti OSE Berlín, Řím Tokio. skončila 2. září 1945. Vojáci východní a západní fronty se spojili v Torgavě po ukončení bojů v Evropě. Válka pokračovala ještě bezmála půl roku v JV Asii, Barmě, Malajsku Singapuru, Thajsku, Mandžusku a na 10 tisíc km dlouhé frontě v Pacifiku od aljašských Aleutských ostrovů po Darwin na severním pobřeží Austrálie. Stála tisíce životů, britských, amerických, spojeneckých vojáků z Commonwealthu a také ruských, kteří bojovali v Mandžusku. Ukončena byla za účasti čtyř mocností na lodi Missouri 2. září 1945.
Mějme na paměti, ty tisíce náhrobků patřící vojákům-občanům, kteří bojovali za svobodu celé planety. V Praze jsou to jen menší dva hřbitovy zatímco v Asii, ale i jinde v Evropě se táhnou stovky malých náhrobků se jmény, hodnostmi, zařazení často až někam k obzoru.
Je nevhodné na titulním listě známých a velmi dobrých novin opomíjet hrdinské činy těch, kteří boje přežili a těch kteří hrdinně zahynuli. Zatím co Josif Vizarionovič Džugašvili (Skutečné jméno Stalina, poz. redakce) než byl napaden německým wermachtem pilně posílal celé vlaky materiálu do Německa na základě smlouvy Molotov Riebentrop, který německé a české zbrojovky potřebovaly na výrobu zbraní proti spojencům. Přesto žádal o pomoc a o vylodění spojenců na pobřeží západní Evropy, kteří v té době už bojovali na třech frontách. V Pacifiku, severní Africe a JV Asii. Přesto se mu jí dostalo v bohaté míře. Přes Atlantik do Murmaňska, přes iránský přístav Ban der Abas a letadla z Aljašky přes Sibiř, v takové míře, že po válce prohlásil, že bez této pomoci spojenců by se neubránil. Sovětská i ruská propaganda o této pomoci spíše mlčí.