Stoletého veterána druhé světové války Toma Moora pasovala v pátek 17.7. 2020 britská královna Alžběta II. na rytíře. Moor si titul vysloužil i díky svému rozhodnutí uspořádat krátce před svými 100. narozeninami v dubnu tohoto roku charitativní akci na podporu britské Národní zdravotní služby, která stála v prvních liniích v boji s koronavirem.

Navzdory svému vysokému věku a bolestí při chůzi, stokrát prošel za pomoci chodítek svou zahradu v Anglii. Tak se mu podařilo od široké veřejnosti vybrat částku ve výši přibližně 33 milionů liber (v přepočtu skoro miliardu korun). Výkonem si vysloužil i zápis do Guinnessovy knihy rekordů a ke svým 100. narozeninám obdržel přes 125 tisíc pohlednic a gratulací.

Pasován na rytíře byl během tradičního slavnostního aktu, při němž se královna Alžběta dotkla mečem jeho ramene. Moorovi bylo během ceremoniálu odpuštěno tradiční pokleknutí, které nahradil opěrou o svá, nyní už slavná chodítka. Obřad proběhl před hradem Windsor, kde královna Alžběta během pandemie koronaviru sídlí.

Sir Tom Moore svým obdivuhodným činem dokázal, že i ve 100 letech může být člověk prospěšný.