Poslanci v prvním kole podpořili návrh Ministerstva práce a sociálních věcí, na zvýšení penzí od ledna příštího roku. Novela, která již prošla vládou, zvyšuje základní výměru důchodu z 9 na 10 procent průměrné mzdy u nově přiznávaných i již vyplácených důchodů. Návrh také počítá se zvýšením penzí o tisíc korun měsíčně důchodcům, kteří dosáhli věku 85 let.

„Již na začátku tohoto procesu jsem uvedla, že se jedná o nejvyšší zvýšení důchodů za posledních 20 let. Jde také o důležitý bod, který vychází z programového prohlášení vlády, proto jsem ráda, že návrh poslanci pustili do dalšího projednávání,“ doplnila ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová.

Nyní se návrhem bude zabývat sociální a rozpočtový výbor, který má na projednání měsíc a poté ho opět dostanou poslanci k hlasování. Cílem této novelizace je zejména zvýšení životní úrovně důchodců s nízkými důchody, stojí v tiskové správě MPSV.

Tiskový mlučí MPSV pan Vladimír Řepka upřesňuje o jaké zvýšení důchodů by se mohlo jednat: „Zvýšení základní výměry o 1 p.b. z 9 % na 10 % průměrné mzdy znamená zvýšení důchodů o 320 Kč. Nejde totiž o zvýšení základní výměry o 1 %, ale o 1 p.b. průměrné mzdy. Za předpokladu, že průměrná mzda dosáhne hodnoty 32 000 Kč činí 1 p.b. právě uváděných 320 Kč, které obdrží do základní výměry všichni důchodci bez rozdílu. Právě proto, že základní výměra tvoří u nižších důchodů vyšší poddíl, si tímto krokem polepší procentuálně více důchodci s nižšími důchody. Stejně tak proběhne standardní zákonná valorizace, která respektuje také princip zásluhovosti. Tím že valorizační mechanismus obsahuje růst důchodů o 100 % inflace a ½ reálného růstu mezd je zajištěno, aby se důchodcům nesnižovala kupní síla.

Autor: Vladimír Řepka, MPSV a redakce