▪ Generál George Smith Patton

Na všem co se hovoří o pomoci ruských vojáků ruské osvobozovací armády ROA pražskému povstání je mnoho pravdy.

Ale mám ještě jeden vtíravý argument. Vrchní velitel americké armády Dwight David Eisenhower se tehdy dohodl s velitelem ruského frontu generálem Alexejem Innokent’jevičem Antonovem na demarkační čáře, kam až americká vojska generála George Smitha Pattona mohou dojít. Na čáru Karlovy Vary, Plzeň, České Budějovice.

Generál Patton smlouvu dodržel. Domnívám se, že když hlavní město Praha volalo rozhlasem o pomoc a to několik dnů, že smlouva měla být porušena a americké vojsko mělo jet Praze na pomoc. Důvod, že byl Patton jako voják pod přísahou chápu do té míry, jedná-li se o území. Jde-li však o záchranu mnoha lidských životů, smlouvy mají jít stranou. Jestliže by se Pattonovi potom vytýkalo nedodržení smlouvy, nebo byl dokonce souzen, argument, že zachránil životy Pražanů by museli uznat Američané i Rusové i když ti se skřípěním zubů. Kdyby Pattona chtěli soudit, že byl pod přísahou? Protiváha Pattonova důvodu by byla silnější a trest by nemohl být velký, zda-li vůbec.

Zákony se mají dodržovat zvláště je-li člověk pod přísahou. Je však přednější nechat umírat stovky lidí jen proto, že je tu smlouva o demarkační čáře?